O taką pomoc w Lublinie było trudno. Teraz osoby chore na nowotwór mogą wzajemnie się wspierać i korzystać z pomocy psychoonkologów [AUDIO]

i

Autor: źródło: Facebook, Lubelskie Centrum Psychoonkologii

Zdrowie

O taką pomoc w Lublinie było trudno. Teraz osoby chore na nowotwór mogą wzajemnie się wspierać i korzystać z pomocy psychoonkologów [AUDIO]

2024-02-16 14:21

Pacjenci onkologiczni nie muszą być z sami z chorobą. W Lublinie działa już Lubelskie Centrum Psychoonkologii. To pierwsze takie miejsce w naszym mieście. Pacjenci onkologiczni mogą tam znaleźć pomoc w przypadku kiedy czują strach i bezsilność związane z diagnozą i leczeniem. Wsparcie znajdą tam także ich rodziny.

Połączyli mieszkańców Polski i Litwy. Niezwykły portal w Lublinie

Lubelskie Centrum Psychoonkologii powstało z inicjatywy doktor Izabeli Pietras-Siegiedy, która jest nie tylko psychoterapeutką i psychoonkolożką, ale również pacjentką onkologiczną.

- Dwa lata temu sama zachorowałam na nowotwór piersi i zmierzyłam się trochę z tą potrzebą wsparcia i z systemowym, profesjonalnym brakiem tego wsparcia - mówi dr Izabela Pietras-Siegieda. - Ja korzystałam ze wsparcia Fundacji Unicorn, Rak'n'Roll i pomyślałam, że przecież w Lublinie jest tylu ludzi, którzy mogliby wspierać, pomagać i nie musimy jeździć do Krakowa, czy Warszawy po pomoc.

Lubelskie Centrum Psychoonkologii zostało powołane z myślą o tym, żeby wspierać pacjentów na różnych etapach ich leczenia i zdrowienia.

- Do tej pory nie było czegoś takiego - mówi dr Izabela Pietras-Siegieda. - Oczywiście każdy oddział onkologiczny zatrudnia psychoonkologa, ale zwykle jest to trudne, żeby taka osoba dała radę zaopiekować się wszystkimi pacjentami, którzy tego potrzebują, zwłaszcza, że to zaopiekowanie się to nie jest tylko na moment diagnozy, czy na moment, kiedy pacjent znajduje się w szpitalu i jest w trakcie takiego leczenia operacyjnego, ale ta opieka jest tak naprawdę potrzebna przez cały czas leczenia, a także po leczeniu.

Posłuchaj całej rozmowy z dr Izabelą Pietras-Siegiedą:

Pomoc psychoonkologiczna jest bardzo istotna, ponieważ wzmacnia proces leczenia. Z jednej strony choroba nowotworowa to operacja, leki, chemioterapia, radioterapia, ale z drugiej strony nasza kondycja psychiczna też może dużo zdziałać.

Lubelskie Centrum Psychoonkologii pomaga poprzez:

  • grupę wsparcia dla pacjentów onkologicznych
  • grupę wsparcia dla rodzin pacjentów onkologicznych
  • konsultacje indywidualne,
  • warsztaty dla dzieci,
  • spotkania psychoterapeutyczne,
  • grupa wsparcia dla dzieci i młodzieży,
  • grupy psychoedukacyjne,
  • spotkania ze specjalistami, m.in. z dietetykiem czy z doradcą zawodowym.

Udzielana pomoc jest bezpłatna. Wszelkie informacje i kontakt znajdziecie wpisując w facebookową wyszukiwarkę: Lubelskie Centrum Psychoonkologii. A w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach 18:00-20:00 możecie dzwonić pod numer telefonu 780 039 404 na "Bezpieczną linię" po potrzebne wsparcie i poradę psychoonkologiczną bez wychodzenia z domu.