GALERIA

Nowy mural w Lublinie. Można go podziwiać na gmachu UMCS. Zobacz zdjęcia!

Na gmachu jednego z wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pojawił się wyjątkowy mural. Widnieje na nim patronka uczelni. Zobaczcie zdjęcia!

Mural z wizerunkiem Marii Curie-Skłodowskiej zdobi gmach lubelskiej uczelni

2024 rok jest szczególny dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczelnia obchodzi w nim jubileusz swojego 80-lecia. To właśnie z tej okazji od niedawna na gmachu jednego z wydziałów uniwersytetu pojawił się nowy mural, na którym widnieje wizerunek jego patronki.

Dzieło o wymiarach około 14x9 m można podziwiać na budynku Wydziału Prawa i Administracji UMCS, od strony ul. Sowińskiego. Za widoczny na nim wizerunek Marii Curie-Skłodowskiej odpowiada jedna ze studentek grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS – Darya Herasimchyk, dla której był to debiut w projektowaniu muralu. Z kolei za jego dopracowanie i przeniesienie na ścianę odpowiedzialny jest absolwent WA UMCS, Eliasz Gola.

To tutaj mała Marysia zakochała się w przyrodzie. Jako Skłodowska-Curie zawojowała świat chemii i fizyki

„Obraz nie tylko przedstawia portret wielkiej uczonej, ale także jej więź z uniwersytetem, co symbolizują rozpoznawalne elementy UMCS otaczające jej ramiona. Kolorowe piksele reprezentują Wydziały, każdy w swoim charakterystycznym kolorze” – wyjaśnia Darya Herasimchyk cytowana na oficjalnej stronie internetowej uczelni.

Prace nad umiejscowieniem muralu na gmachu WPiA trwały łącznie około 25 godzin, a rozpoczęły się w nocy z 17 na 18 października. To właśnie wtedy jego twórcy przy pomocy projektora najpierw przenieśli wizualizację na obiekt, a następnie w ciągu dwóch dni zajmowali się jego malowaniem.

„Mural (…) został namalowany specjalistycznymi, sylikonowymi farbami fasadowymi wysokiej jakości, które gwarantują mu długie życie” – czytamy na umcs.pl.

Kim była Maria Curie-Skłodowska?

Maria Curie-Skłodowska to wybitna naukowczyni, która na stałe zapisała się na kartach historii dzięki swoim odkryciom. Urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Sorbonie, gdzie zdobyła tytuł licencjatki nauk fizycznych i matematycznych. W 1985 r. poślubiła Pierre’a Curie – francuskiego fizyka, przyjmując jednocześnie francuskie obywatelstwo. Małżeństwo doczekało się dwóch córek: Ève Curie i Irène Joliot-Curie. 

Maria Curie-Skłodowska jest dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. Pierwszą z nich otrzymała wraz ze swoim mężem w 1903 r. w dziedzinie fizyki, za odkrycie i badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Trzy lata później rodzinę Curie spotkała tragedia. 47-letni wówczas Pierre w Paryżu został potrącony przez konny wóz, w wyniku czego zginął. Maria Curie-Skłodowska głęboko przeżyła żałobę po stracie męża, ale kontynuowała swoją naukową pracę. W 1911 r. po raz drugi została laureatką Nagrody Nobla, tym razem w dziedzinie chemii – wyróżnienie to otrzymała za odkrycie polonu i radu.

Maria Curie-Skłodowska zmarła 4 lipca 1934 r. W wyniku lat pracy z promieniotwórczym radem, była jedną z pierwszych śmiertelnych ofiar choroby popromiennej.

Zobacz także zdjęcia: Zaćmienie słońca w Lublinie. Oglądali je przed UMCS

Czy wiesz co to za uczelnia? Wskaż poprawne rozwinięcie skrótu [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
UMCS w Lublinie to:
Lublin Radio ESKA Google News
Autor: