Mowa o systemie ABC, czyli active breathing coordinator, który poprawia precyzję radioterapii, a co najważniejsze pozwala zmniejszyć naświetlanie w okolicach zdrowych narządów.
Jak tłumaczy nam dr n.med. Aleksandra Kozłowska, szefowa Zakładu Radioterapii SPSK1, technologia pozwala na napromienianie pacjentów na głębokim wdechu (tzw. DIBH – Deep Inspiration Breath Hold radiotherapy) lub na pełnym wydechu.
– Dzięki czemu to bardziej bezpieczne i jeszcze skuteczniejsze napromienianie – wyjaśnia.
Urządzenie stosowane jest głównie w terapii pacjentek leczonych z powodu raka piersi. – Przede wszystkim lewej piersi – precyzuje dr Kozłowska. – W tej lokalizacji umożliwia to ograniczenie dawki na narządy zdrowe, czyli serce, co jest niezwykle ważne u młodych kobiet – podkreśla lekarka.
Ważne, aby pacjentka mogła współpracować z lekarzami. – Czyli, aby miała dobrą wydolność płuc i mogła wytrzymać na wydechu przez kilkanaście sekund – dodaje.
Dlatego kobiety najpierw kwalifikowane są do treningu oddechowego. Mogą zgłaszać się bez względu na stadium rozwoju guza. Wystarczy zarejestrować się do Zakładu Radioterapii SPSK1 w Lublinie przy ul. Radziwiłłowskiej 13. Nie jest wymagane skierowanie. Warto mieć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.
System może być też stosowany u innych chorych. To pacjenci z wcześnie wykrytymi guzami płuc czy ze zmianami przerzutowymi w obrębie wątroby lub nadnerczy.
Szczegóły na stronie SPSK1.
Polecany artykuł: