Najnowsze prace remontowe w Wieży Trynitarskiej rozpoczęły się około trzy lata temu. W tym czasie m.in. zmodernizowano instalacje przeciwpożarową i elektryczną, a także zamontowano monitoring. Na czas tych działań w latach 2019-2020 wystawa znajdująca się w wieży była niedostępna dla zwiedzających. Zmieniło się to w maju 2021; również wtedy zmieniła się nazwa znajdującego się w budynku Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie na Muzeum Archidiecezji Lubelskiej. Pod wodzą nowego dyrektora placówki, ks. Łukasza Trzcińskiego, miało miejsce m.in.: otwarcie dwóch wystaw czasowych dotyczących zabytków oraz przeprowadzenie prac konserwatorskich przy kilku obrazach.
Opracowano także nową aranżację dla wystawy stałej. Za jej projekt odpowiada dr Anna Skołożyńska-Cieciera. Pierwszy etap modernizacji ekspozycji zakończył się w grudniu br.
Co się zmieniło w Wieży Trynitarskiej w Lublinie?
„W przestrzeni tzw. obejścia pojawiła się oś czasu będąca początkiem ścieżki historycznej. Zawiera: historie wieży, diecezji oraz tło historyczne. Co więcej w jednym miejscu zebraliśmy całą dostępną ikonografie dotyczącą wieży trynitarskiej” – czytamy na facebookowym fanpage’u Wieży Trynitarskiej w Lublinie.
Reprodukcja widoków Lublina i historyczne ilustracje przedstawiające wieżę zostały zebrane dzięki współpracy z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Narodowym w Lublinie i prezydentem naszego miasta, a także dzięki mieszkańcom, którzy użyczyli coś z własnych zasobów.
Na tym jednak nie koniec zmian w Wieży Trynitarskiej. Do kilku przeszklonych wnęk trafiły bowiem rzeźby, stanowiące początek ścieżki teologicznej pn. „Od narodzin w Chrystusie do spotkania w wieczności - historie rzeźbą pisane”. Docelowo figury także będą poddane pracom konserwatorskim. Oprócz tego, ekspozycja zawiera także dwa panele dotykowe uzupełniające wiedzę o historii diecezji, a także modele wieży w 3D, które przedstawiają ją w różnych okresach. Cała nowa część wystawy jest dwujęzyczna – można ją będzie odkrywać zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
W Wieży Trynitarskiej zagoszczą legendy
Kolejną nowość zwiedzający odnajdą na poziomie wieżowych dzwonów. Na stałe zagoszczą tam… lubelskie legendy!
„Na poziomie dzwonów został postawiony duży panel dotykowy, na którym można obejrzeć i usłyszeć animowane legendy. Filmy powstały na podstawie rysunków Jolanty Michalak dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Anthill” – czytamy z kolei na Facebook’u Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Udostępnienie nowej wystawy dla zwiedzających planowane jest w maju 2023 r.