- Chcemy zainteresować biologią wszystkich, nie tylko tych najmłodszych - mówi dr Magdalena Franczak z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. - Tych z Państwa, którzy nie mogą przyjść do nas w godzinach popołudniowych zapraszamy na wykłady on-line. One zaczynają się już o godzinie 10:00, trwają do godziny 15:00. Przygotowaliśmy same ciekawe rzeczy. Na wykładach dowiemy się o tym jakie tajemnice kryją w sobie pszczoły, powiemy sobie także o tym, jak światło, jego emisja, może wpływać pozytywnie i negatywnie między innymi na aktywność organizmów, ich rozmnażanie, biorytmy.
Naukowcy z UMCS przygotowali także interesujący wykład poświęcony bakteriom i ich interakcjom z roślinami, ale również dotyczący wykorzystania produktów leczniczych pozyskiwanych z dżdżownic w profilaktyce przeciwbakteryjnej, przeciwgrzybiczej i przeciwnowotworowej. Nie zabraknie też warsztatów.
- W zasadzie wszystkie dziedziny biologii są tutaj reprezentowane: botanika, zoologia, fizjologia zwierząt, człowieka, roślin, oczywiście też genetyka, biotechnologia - dodaje dr Magdalena Franczak. - Będziemy mogli zobaczyć na żywo między innymi elektryczne i tańczące rośliny, zapoznać się ze światem bezkręgowców, wykonać kosmetyki. Proszę się nie zrażać jeśli interesujące Państwa zagadnienia w tej chwili są w pełni zarezerwowane. Ta lista na bieżąco jest aktualizowana i może się okazać, że pojawią się jeszcze jakieś odwołania rezerwacji nawet w piątek.
Noc Biologów odbędzie się 13 stycznia, czyli już w najbliższy piątek. Swoje wykłady i warsztaty przygotował także Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Ogród Botaniczny. Szczegóły wydarzenia znajdziecie na nocbiologów.pl.