Wierni sypali na potęgę! Ksiądz osłaniał się parasolem
W kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Goraju w województwie lubelskim 26 grudnia odbyła się msza święta połączona z tradycyjnym święceniem owsa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że proboszcz parafii, ks. Leszek Boryło wyszedł do wiernych trzymając w ręku nie tylko kropidło, ale i... parasol. Nagranie z tego momentu udostępniono w mediach społecznościowych na profilu gorajskiej parafii. Na nagraniu widać, jak ksiądz przechadza się między wiernymi, którzy w odpowiedzi na pokropienie święconą wodą, rzucają w kapłana owsem, a ten próbuje się przed tym osłonić przy pomocy czarnego parasola, przy czym wszystko to przebiega w radosnej atmosferze.
Koniecznie zobaczcie to wideo:
W momencie publikacji tego artykułu, wideo na profilu parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Goraju obejrzało już kilkanaście tysięcy internautów. Nagranie spotkało się z pozytywnymi reakcjami widzów. Warto więc dodać, że parafia ta już w ubiegłych latach zasłynęła z radosnego podejścia do zwyczaju święcenia owsa. Jak pisaliśmy, w ubiegłym roku proboszcz gorajskiej parafii jako osłonę przed ziarnami sypanymi przez wiernych, wybrał… patelnię!
Wspomnienie św. Szczepana i tradycja święcenia owsa
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, czyli 26 grudnia w kościele katolickim wspominany jest święty Szczepan – pierwszy męczennik, który został ukamienowany za wiarę w Jezusa Chrystusa, którą potraktowano jako bluźnierstwo. Zgodnie z tradycją, tego dnia na mszach świętych święci się owies, a w niektórych parafiach do dziś panuje zwyczaj obsypywania tym zbożem księdza lub wiernych między sobą i jest to symboliczne nawiązanie właśnie do kamienowania św. Szczepana.
Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom tradycja ta obchodzona jest „na wesoło”, bo owies traktowany jest też jako symbol obfitych zbiorów i pomyślności. Z kolei zwyczaj obsypywania tym zbożem kapłana uznawany jest za wyraz sympatii wiernych do duchownego i symboliczny sposób podziękowania mu za jego posługę. Taka tradycja kontynuowana jest m.in. w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia NMP w Trzeszczanach w woj. lubelskim.
Zobacz także galerię zdjęć: Żywa szopka bożonarodzeniowa w Lublinie 2024