Budową spalarni przy ulicy Metalurgicznej jest zainteresowana spółka Kom-Eko.
Nie mamy jeszcze decyzji SKO w tej sprawie i nie potrafimy wskazać terminu, w którym zostanie wydana. Natomiast w przypadku pozostałych dwóch instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów sytuacja wygląda następująco: jeśli chodzi o instalację elektrociepłowni Zadębie przy ulicy Tyszowieckiej, na którą wniosek złożyło Centrum Nowoczesnych Technologii, uzyskano już wszystkie wymagane uzgodnienia i opinie właściwych organów – Wód Polskich, marszałka województwa, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz sanepidu. Obecnie jesteśmy na etapie wyjaśnień do uwag zgłoszonych przez strony postępowania. Z kolei w przypadku instalacji termicznego przekształcania odpadów zasilanej paliwami alternatywnymi, której wnioskodawcą jest Megatem, wciąż brakuje opinii sanepidu. Pozostałe uzgodnienia, czyli opinie Wód Polskich, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz marszałka województwa, zostały już uzyskane" – mówi Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Miejscy urzędnicy zaznaczają, że podobne obiekty pozwolą spełniać unijne i krajowe przepisy.
Z punktu widzenia gospodarki odpadami komunalnymi instalacja do termicznego przekształcania odpadów stanowiłaby dla Lublina domknięcie systemu i zapewnienie prawidłowego postępowania z odpadami, których nie da się już w żaden sposób zagospodarować. Mimo rosnących poziomów recyklingu, które jako gmina jesteśmy zobowiązani osiągnąć – i które na ten moment udaje nam się realizować – znaczna część odpadów wciąż trafia na składowisko. W 2023 roku poziom recyklingu wyniósł ponad 35%, jednak obecnie około 30% odpadów nadal jest składowanych. Tymczasem, zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi, do 2035 roku musimy obniżyć ten poziom do 10%. Zakład dedykowany odpadom komunalnym, przeznaczony do ich termicznego przekształcania, mógłby zagospodarować również frakcję o niższej kaloryczności, a dodatkowym efektem jego działalności byłby odzysk energii - dodaje Smal-Chudzik.
Obecnie odpady przetworzone w postaci tzw. RDF-u(odpady o wysokiej wartości opałowej, które nie nadają się do recyklingu) trafiają m.in. do cementowni w Chełmie.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: „Poloneza czas zacząć!”. Maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Lublinie odliczają symboliczne 100 dni do matury