Ma być to konkurencja dla dietetyków komercyjnych. Proponowane posiłki mają być szybkie i łatwe w przygotowaniu, dostosowane do naszych upodobań i przede wszystkim tanie.
Fundusz chwali się, że serwis tylko w tym roku odnotował 11 milionów odsłon. Zarejestrowało się na nim 760 tys. użytkowników. Nad jadłospisami czuwają eksperci.
– Od lipca każdy osoba, ustalając swój plan diety ma możliwość zaznaczenia produktu, który chce wyeliminować z proponowanego jadłospisu – tłumaczy Małgorzata Bartoszek z lubelskiego oddziału NFZ.
– Osobną wartość stanowią e-booki z poradami i przepisami kulinarnymi dla całej rodziny – zachęca Bartoszek.
11 planów żywienia
Portal powstał przede wszystkim z myślą o pacjentach z chorobami przewlekłymi i cywilizacyjnymi. Użytkownik ma do wyboru aż 11 jadłospisów: klasyczny, nadwaga i otyłość, wege, cukrzyca, hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, senior, rodzina i PCOS.
– Otrzymujemy wówczas gotowy rozkład posiłków, z uwzględnieniem ich kaloryczności, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Pokazany jest też średni czas przygotowania potrawy, a zaproponowane w portalu dania są szybkie i proste w przygotowaniu. Jadłospis bazuje na łatwo dostępnych artykułach spożywczych. Istnieje też możliwość wygenerowania listy zakupów – wyjaśnia Bartoszek.
W województwie lubelskim z serwisu najchętniej korzystają kobiety. – Wśród użytkowników są osoby w różnym wieku, jednak w Sali Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ w Lublinie widzimy, że portalem Diety NFZ najbardziej zainteresowane są panie. Nasz doradca ds. profilaktyki i promocji zdrowia, udziela szczegółowych informacji na temat działania portalu, pomagamy również założyć konto – mówi Paweł Piróg, dyrektor NFZ Lublin.
– Tylko w tym roku ponad 1800 osób skorzystało u nas z takiej usługi. Panie stanowiły ponad 80 proc. wszystkich klientów – dodaje.
Przepisy i porady dostępne są na diety.nfz.gov.pl
Tak wyglądają lubelskie uczelnie na starych zdjęciach. Dużo się zmieniło? Zobaczcie!
Polecany artykuł: