HISTORIA

Nazwali ją na cześć zastrzelonego prezydenta Polski. Jak wyglądała ulica Narutowicza w Lublinie w XX wieku a jak dziś? ZOBACZ!

2024-08-13 15:43

W 1928 roku nazwę tej ulicy zmieniono na Narutowicza. To przy niej możemy znaleźć Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego czy Teatr im. Juliusza Osterwy. Jak ta ulica zmieniała się na przestrzeni wieków? ZOBACZ jak prezentowała się w XX wieku a jak prezentuje się dziś!

Spis treści

  1. Dlaczego Narutowicza?
  2. Prezydent Gabriel Narutowicz
  3. Ciekawostki, które zobaczysz przy Narutowicza

Dlaczego Narutowicza?

- W XVI wieku fragment traktu krakowskiego na odcinku dzisiejszej ulicy Narutowicza nazywany był ulicą Panny Marii. W 1822 roku, na cześć gen. Zajączka, ulica została przemianowana na Namiestnikowską, a później Namiestnika. Następnie, w 1928 roku, nazwę zmieniono na Narutowicza – informuje Teatr NN.

Prezydent Gabriel Narutowicz

Ta lubelska ulica nosi nazwę od pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej. Jak informuje urząd miasta Warszawa, był związany z Politechniką Lwowską, gdzie wykładał na Wydziale Inżynierii Lądowej.

- Jego zaangażowanie w życie polityczne nasiliło się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Narutowicz pełnił funkcję ministra robót publicznych. W 1922 roku został wybrany na prezydenta Polski. Jego kadencja zakończyła się tragicznie – zaledwie kilka dni po objęciu stanowiska, 16 grudnia 1922 r., został zastrzelony przez zamachowca podczas wizyty w budynku Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – informuje UM Warszawa.

Straszny wypadek w Warszawie. Kierowca wjechał w przystanek, są ofiary

Ciekawostki, które zobaczysz przy Narutowicza

Ta arteria Lublina to niezwykle istotna część miasta. Dlaczego? Zobaczyć przy niej możemy m.in. kościół pobrygidkowski pw. Matki Boskiej Zwycięskiej. Teatr im. Juliusza Osterwy czy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego.

Co ciekawe, w obecnym budynku Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS - ówczesne w 1866 roku gimnazjum - ukończył pisarz Bolesław Prus.

JAK TA ULICA PREZENTOWAŁA SIĘ W XX WIEKU A JAK DZIŚ? ZOBACZ KONIECZNIE!

Szmizjerka, kuloty, espadryle. Znasz się na modzie? Sprawdź, czy wiesz, co znaczą te słowa!

Pytanie 1 z 13
Szmizjerka to: