Nauczą się, jak bronić nieba. Nowy kierunek na Lubelskiej Akademii Wojskowej w Dęblinie

i

Autor: pexels.com/screen facebook.com/Lotnicza Akademia Wojskowa zdjęcie ilustracyjne/kolaż

Nauczą się, jak bronić nieba. Na Lubelskiej Akademii Wojskowej w Dęblinie ruszy nowy kierunek

2023-02-08 12:40

Do oferty Lubelskiej Akademii Wojskowej w Dęblinie dołączy nowy kierunek studiów. To inżynieria bezpieczeństwo powietrznego (IBP), której studenci będą się uczyć przez pięć lat.

Studia będą prowadzone na Wydziale Bezpieczeństwa Lotniczego dęblińskiej uczelni. Studenci w toku kształcenia zapoznają się ze specjalistyczną i praktyczną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa powietrznego i obrony powietrznej.

„W trakcie studiów na kierunku IBP student poznaje metody i sposobów ochrony wojsk i obiektów infrastruktury krytycznej w warunkach zagrożenia powietrznego w stanie pokoju, kryzysu i wojny. Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa powietrznego pozwalają również na zdobycie umiejętności krytycznego, a jednocześnie twórczego podejścia do kwestii bezpieczeństwa powietrznego, właściwej interpretacji przepisów, doktryn i instrukcji wojskowych, formułowania konstruktywnych ocen, sądów i opinii przydatnych w planowaniu i organizowaniu obrony powietrznej” – czytamy w opisie kierunku, dostępnym na stronie wojsko-polskie.pl/law.

Inżynieria bezpieczeństwa powietrznego ma być jednolitymi studiami magisterskimi, prowadzonymi w trybie stacjonarnym przez 10 semestrów. Studia oferują specjalność pn. „przeciwlotnicze zestawy rakietowe (C2)”. W ich trakcie konieczne będzie odbycie praktyk specjalistycznych i dowódczych w jednostkach wojskowych i Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Absolwenci IBP będą mogli poszczycić się tytułem magistra inżyniera, a po zdaniu egzaminu oficerskiego – stopniem podporucznika, a następnie znaleźć pracę m.in. na dowódczych i sztabowych stanowiskach w Wojsku Polskim.

Jak złożyć dokumenty?

Rekrutacja na studia wojskowe na Lubelskiej Akademii Wojskowej w Dęblinie trwa do 31 marca. Chętni powinni udać się do dowolnego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć tam odpowiedni wniosek wraz z życiorysem i zaświadczeniem „o nieprowadzeniu przeciwko osobie zainteresowanej postępowania karnego”, a następnie zarejestrować się na portalu rekrutacyjnym Wojska Polskiego. Wybrani kandydaci, po przejściu badań psychologicznych i lekarskich, zostaną dopuszczeni do egzaminu ze sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej na dany kierunek (te odbędą się 10-12 lipca br.).

Inżynieria bezpieczeństwa powietrznego oferuje miejsce dla 25 studentów. Oprócz IBP na dęblińskiej uczelni realizowane są jeszcze takie kierunki wojskowe, jak: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja oraz logistyka. Warto przy tym wspomnieć, że każdy student wojskowy może liczyć na min. 4560 zł uposażenia, a podchorążowie mają zapewnione bezpłatne wyżywienie, umundurowanie i zakwaterowanie.

Więcej szczegółów dotyczących rekrutacji znajdziecie na stronie www.wojsko-polskie.pl/law.