Od 24 lipca do 7 sierpnia (do godz. 14) wszyscy mieszkańcy Lublina mogą wziąć udział w konkursie poświęconym pszczołom. Wystarczy napisać minimum 8-wersowy wierszyk o tematyce związanej z tymi pożytecznymi owadami i dodać go w komentarzu pod postem konkursowym na facebookowym profilu „Miasto to też Twój dom”. Nagrodzonych zostanie aż 20 osób, których komentarze w momencie zakończenia konkursu będą miały najwięcej polubień. Każdy z laureatów otrzyma hotel dla owadów, który będzie mógł zamontować na przykład w swoim ogrodzie.
– Uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie osoby prywatne zamieszkałe na terenie Lublina, które podczas trwania konkursu będą posiadać aktywne konto osobiste na Facebooku. Zwycięzcy o wygranej zostaną poinformowani w komentarzu pod postem – wyjaśnia Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Tematyka konkursu pt. „Pszczoła o pomoc woła” nie jest przypadkowa, bowiem jest on związany ze zbliżającym się Wielkim Dniem Pszczół, który obchodzony jest 8 sierpnia. – Pszczoły, choć ich rozmiary są niewielkie, należą do najbardziej pożytecznych stworzeń na ziemi. Zapylają około 90% roślin kwiatowych. Pozostałe 10% przypada na inne zapylające owady, takie jak: trzmiele i pszczoły samotnice, dziko żyjące murarki ogrodowe oraz muchówki. Bez nich wiele gatunków roślin nie wydałoby owoców i nasion. Dlatego tak ważna jest ich ochrona. Organizowany przez Miasto konkurs ma na celu zachęcenie mieszkańców Lublina do troski o te zwierzęta – mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektorka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Jak w Lublinie dba się o pszczoły?
Ratusz przypomina, że w ubiegłym roku w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego miasto zakupiło 120 hoteli dla owadów, które trafiły o placówek oświatowych, zarządców nieruchomości, a także do indywidualnych mieszkańców Lublina. Na terenie miasta ograniczono także częstotliwość koszenia trawników. – W bieżącym roku w ramach akcji „Wysiej sobie łąkę” 17 szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymało specjalną mieszankę nasion do wysiania łąki kwietnej. Miasto pomogło również zainteresowanym placówkom przygotować teren pod wysiew oraz przekazało wskazówki jak prawidłowo założyć, a następnie pielęgnować łąkę. Na wysianych obszarach pojawiły się także tabliczki informacyjne o zamieszkujących na szkolnych łąkach owadach, które zakupiono w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Zadbajmy o zwierzęta” – dodaje Czerwonka.
Miasto zachęca także lublinian do tego, by włączyli się w działania pomagające pszczołom. Można to zrobić np. poprzez zasadzenie w ogrodzie lub na balkonie różnorodnych kwitnących roślin, które są źródłem pokarmu dla tych owadów.