- To bardzo ważny program, który w naszym mieście realizujemy już od wielu lat - mówi Monika Lipińska, wiceprezydent Lublina. - To już jest właściwie dziesiąty rok kiedy wdrażamy i realizujemy te wszystkie działania profilaktyczne wobec naszych najmłodszych mieszkańców, a dotyczące profilaktyki nadwagi, otyłości, a co dalej idzie cukrzycy, chorób metabolicznych, nadciśnienia i wszystkich tych trudnych sytuacji zdrowotnych związanych z niezdrowym stylem życia. Będą to działania edukacyjne w formułach warsztatowych, zajęcia sportowe, z psychodietetykiem, psychologiem.
W poprzednich latach przebadano ponad 5,5 tys. uczniów z Lublina. Ponad 33 procent z nich miało nadwagę, natomiast 10 procent otyłość.
- To bardzo duża skala problemu, a mówimy tutaj o klasach I-III - mówi Agnieszka Skowrońska - Kierownik Programów Profilaktycznych Fundacji Medicover. - Pierwszy najważniejszy element to badania przesiewowe, które ruszają w przyszłym tygodniu. Będzie to ocena sprawności krążeniowo-oddechowej, ocena masy i składu ciała oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Kolejny element to działania edukacyjne, które będą skierowane zarówno do najmłodszych jak i do rodziców, opiekunów, kadry pedagogicznej. W roku szkolnym będą to warsztaty w wersji online, warsztaty z dietetykiem raz na miesiąc, zajęcia sportowe raz w miesiącu. W ferie i w wakacje będziemy się spotykać stacjonarnie i będą warsztaty dla dzieci z psychologiem, dietetykiem i zajęcia sportowe.
Na program "Jedz z Głową" miasto wyda ponad 600 tysięcy złotych. W jego ramach zostanie przebadanych ponad 2 tys. lubelskich uczniów.
Polecany artykuł: