Ceremonia Otwarcia jest rozciągnięta na kilka dni, podczas których młodzi ludzie mają okazję zaprezentować swoje zainteresowania i zdolności. Świętowanie odbywa się z przytupem, bo Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które zgarnęło ten tytuł.
– To ważny dzień, ważny rok dla naszego miasta. Za nami inwestycje na ponad 6 mld zł w infrastrukturę techniczną i społeczną zmieniające nasze miasto, ale też ten dzień jest też ważny z punktu widzenia dalszej zmiany w tkance społecznej miasta. Zmiany, która jak wierzymy, będzie dokonywana wspólnie z naszymi młodymi mieszkańcami. Najbliższy czas będzie okresem budowania miasta otwartego, kreatywnego, innowacyjnego. Tworzącego możliwości dla zaspokajania aspiracji wszystkich mieszkańców, w tym zwłaszcza młodych – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I podaje liczby, którym miasto chce sprostać: 35 proc. mieszkańców i mieszkanek to ludzie młodzi, a wskaźnik umiędzynarodowienia uczelni wynosi 14 proc., co czyni go najwyższym w Polsce (8,5 tys. osób ze 110 różnych krajów).
Realnym znakiem oddania miasta młodym jest zwiększająca się liczba miejsc, które są im dedykowane. Mowa tu o Hej! przy ul. Peowiaków, Miejscówce w Skende i Baobabie przy ul. Krakowskie Przedmieście, a w perspektywie będą to jeszcze Piwnice Centrum Kultury (termin oddania to jesień 2023 r.) i przestrzeń w Astorii. Z samego Hej! skorzystały do tej pory 4 tys. osób
– Mówię o tym, żebyśmy uświadomili sobie, że nie mówimy o projektach, które zamierzamy realizować. My już je realizujemy. Ale też podkreślamy wyraźnie, że oczekujemy większej aktywności ludzi młodych, oczekujemy współodpowiedzialności za przyszłość naszego miasta i będziemy tworzyli do tego dobre warunki. Lublin ma być miastem otwartym, przyjaznym dla ludzi młodych, otwartym na ich potrzeby, ale też projekty, które będą chcieli z nami wdrażać – zaznacza Żuk.
Wtóruje mu Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji i pełnomocniczka ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
– W tym roku Lublinem rządzi młodzież, a my słuchamy i uczymy się od niej tego w jakim świecie chce żyć, jakie wartości są dla niej ważne oraz jakiego wsparcia od nas oczekuje. Wierzę, że wypracowywane rozwiązania, projekty, zasady zmienią Lublin na stałe i dadzą młodym satysfakcję oraz radość z bycia mieszkankami i mieszkańcami Lublina – twierdzi.
Wśród zaplanowanych projektów są: Majowa Pozytywka, Maraton Młodzieżowy, wakacyjny chill&charge, Młodzieżowe Urodziny Miasta, Mistrzostwa Świata w koszykówce 3x3 U23, ale także działania wzmacniające kompetencje młodych i dające sprawczość ich pomysłom – tworzenie nowych przestrzeni młodzieżowych, granty, stypendia, spotkania międzynarodowe i projekty edukacyjne. Program Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 ma też nowy, kosmiczny komponent. Młodzi otrzymają szansę rozwoju u boku specjalistów i specjalistek z Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach programu program Direction Earth/Space. To nowa inicjatywa ESA angażująca w eksplorację i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej, dedykowana dla Europejskich Stolic Młodzieży. Po premierze w Lublinie projekt w najbliższych latach trafi do kolejnych europejskich miast, którym przyznawany jest ten tytuł.
Lublin odwiedzili też przedstawiciele Kłajpedy, Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2021 r. i Lwowa, który zostanie nią w 2025.
– Lublin to nasz bardzo dobry przyjaciel – zapewnia Andrii Moskalenko, zastępca mera Lwowa. – Teraz jest czas na inwestowanie w młodzież, ponieważ to czas kształtowania się Europy i demokratyczny świat. To czas na wysłuchanie głosu młodzieży. To młodzi są tak naprawdę obrońcami mojego kraju – mówi, dodając, że wielu zaangażowanych młodych ludzi zginęło przez rosyjską agresją.