Na KULu odbywa się po raz drugi Lubelska Szkoła Dyplomacji. Chętni mogą poznać bliżej tę ścieżkę kariery

i

Autor: Lubelska Szkoła Dyplomacji Na KULu odbywa się po raz drugi Lubelska Szkoła Dyplomacji. Chętni mogą poznać bliżej tę ścieżkę kariery

Nauka

Na KULu odbywa się po raz drugi Lubelska Szkoła Dyplomacji. Chętni mogą poznać bliżej tę ścieżkę kariery

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie organizuje piątą edycję Lubelskiej Szkoły Dyplomacji, a drugą we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W ramach projektu edukacyjno-szkoleniowego, uczestnicy spotkają z pracownikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz analitykami stosunków międzynarodowych.

Na pierwszym inauguracyjnym spotkaniu wystąpił Marcin Tatarzyński, wicedyrektor Akademii Dyplomatycznej MSZ. W trakcie wykładu opowiedział o procesie aplikacji i wymaganiach stawianymi przed przyszłymi dyplomatami.

Chcemy przede wszystkim zachęcić jak największą rzeszę młodych i troszkę starszych ludzi do zainteresowania się dyplomacją i dołączenia do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i szukamy tak naprawdę ludzi wszędzie w całej Polsce. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą wymagane jest obywatelstwo wyłącznie polskie, wykształcenie magisterskie oraz język angielski co najmniej na B2. O tym kto będzie mógł się starać aby pracować jako dyplomata zależy od ustalanego limitu. Nie wiem jeszcze jaki będzie limit na przyszły rok. W tym roku w sumie było to bodajże około 40 osób i aplikowało około 400 kandydatów w sumie - mówi Marcin Tatarzyński.

FB: Czekoladowy Plac Zamkowy, czyli święto czekolady w Lublinie

W ramach organizowanego cyklu odbędzie się 8 spotkań.

Poprzez współpracę z uczelnią mogliśmy wynieść tę inicjatywę na wyższy poziom. Wcześniej organizowaliśmy ją przy współpracy z różnymi urzędami. Oczywiście forma była tak sama. Urzędnicy służb zagranicznych przychodzą do studentów, do absolwentów i dzielą się swoim doświadczeniem. Mamy dwa cele organizując Lubelską Szkołę Dyplomacji. Pierwszy to jest wspólna dyskusja nad priorytetami polskiej polityki zagranicznej. Zbliża się prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. O tym też będziemy mówić. Będziemy mówili o bezpieczeństwie, które jest niezwykle dla nas istotne. Spotkania studentów i absolwentów bezpośrednio z dyplomatami, też są bardzo wartościowe i właśnie najlepiej u dyplomatów bezpośrednio dowiedzieć się, jak zostać dyplomatą, co zrobić, żeby zostać urzędnikiem służby zagranicznej i z czym wiąże się ta praca - mówi Michał Wójcik, koordynator RODM Lublin.

Nabory na aplikację dyplomatyczno-konsularną odbywają się zwykle raz w roku. Informacje o konkursach przekazywane są na stronach MSZ i Akademii Dyplomacji.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Zaczynał od Szczecina. Ale stoi w Lublinie. Ten parowóz to kawał historii