W woj. lubelskim olimpiada Zwolnieni z Teorii zaprzątnęła głowę 116 młodym ludziom, którzy razem z niemal 6,5 tys. uczniów i uczennic z całej Polski od września do kwietnia pracowali nad wybranym problemem społecznym i działali w grupie, żeby go rozwiązać. Młodzi z naszego regionu poruszali m.in. temat ubóstwa menstruacyjnego („M jak menstruacja”) i wypalenia uczniowskiego („Wypaleni”). Przechodzili przez różne etapy projektu, od planowania, przez stres i nieporozumienia, po pozyskanie wsparcia od ludzi, zebranie funduszy na akcje charytatywne czy zorganizowanie wydarzenia dla społeczności. W końcu 21 kwietnia, podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii, ogłoszone zostały Złote Wilki, czyli nagrody za najbardziej wyróżniające się projekty społeczne w tej edycji. Jak na tym tle wypada województwo lubelskie?
Wysoka nota wśród aktywnych społecznie
W tym roku najwyższą nagrodę Złotego Wilka otrzymał w naszym regionie jeden projekt – w kategorii reklama społeczna. Chodzi o „Młodych głosem przyszłości”, który stworzyły osoby uczące się w Prywatnym LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Zorganizowały ok. 80 nagrań w mediach społecznościowych pokazujących, dlaczego młodzi ludzie powinni chodzić na wybory, lekcje obywatelskie dla młodzieży oraz instalację w mieście pokazującą dwie wizje Polski.
Wśród najlepszych w województwie znalazł się też projekt nagrodzony Srebrnym Wilkiem „Zetka ratuje życie”. Uczniowie i uczennice z Krasnegostawu postawili sobie za cel zarejestrowanie jak największej liczby osób chętnych do bycia potencjalnym dawcą lub dawczynią szpiku.