— Mimo trwającej epidemii miasto na bieżąco przyjmuje i realizuje wnioski od mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych. W ubiegłym roku zostało w ten sposób zdeponowane na odpady z azbestem sponad 140 nieruchomości. Środki na ten rok to kwota 120 tys. zł. — mówi Monika Głazik z Urzędu Miasta w Lublinie.
Programem odbioru azbestu są objęte budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne, gospodarcze, garażowe, jak rekreacji indywidualnej, tymczasowe obiekty budowlane, jak również obiekty małej architektury służące utrzymaniu porządku.
— Wszystkie osoby, które są zainteresowane demontażem i odbiorem azbestu powinny zgłosić w Wydziale Architektury i Budownictwa wykonanie robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę w zakresie wymiany pokrycia dachu. Może też się zdarzyć konieczność uzyskania pozwolenia na budowę czy przebudowę lub rozbiórkę budynku. Następnie wnioskują do Wydziału Ochrony Środowiska o usunięcie azbestu. — dodaje Głazik.
W czasie epidemii urząd miasta rekomenduje składanie dokumentów za pośrednictwem poczty. Szczegółowe zasady udzielania dotacji znajdują się na stronie Miasta Lublin.