Międzynarodowy Festiwal Renesansu odbywa się w Lublinie już po raz piąty. To właśnie w jego ramach w piątkowe (6 października) popołudnie sprzed lubelskiego zamku wyruszył charakterystyczny korowód, któremu towarzyszyły melodie dawnej epoki. Uczestnicy przeszli przez Stare Miasto i część Krakowskiego Przedmieścia, by dotrzeć przed Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej na pl. Litewskim. Przemarsz wzbudzał spore zainteresowanie przechodniów, którzy chętnie uwieczniali go na zdjęciach i nagraniach.
Po zakończonym przemarszu na placu przed muzeum można było zobaczyć pokaz Historycznej Żonglerki Flagami Sbandieratori Belriguardo. W tym samym miejscu w piątek o godz. 19 rozpocznie się koncert zespołu Szelindek z Węgier, zaś godzinę później zacznie się potańcówka, podczas której będzie można nauczyć się renesansowych tańców. Międzynarodowy Festiwal Renesansu potrwa w Lublinie do niedzieli (8 października), a jego organizatorem jest Fundacja Belriguardo. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program na sobotę i niedzielę!
Międzynarodowy Festiwal Renesansu w Lublinie. Godzinowy program
Wydarzenia odbędą się przy Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej na pl. Litewskim w Lublinie.
Sobota (7 października):
- godz. 11 – rodzinna gra terenowa pt. „Renesansowe gwiazdy w Lublinie” (obowiązują zapisy mailowo lub telefonicznie)
- godz. 12 – warsztaty historycznej żonglerki flagami
- godz. 15 – prezentacja i pokaz kulinarny „Na staropolskim stole”
- godz. 16 – koncert zespołu Capella All’antico z Zamościa pt. „Europejska muzyka średniowiecza i renesansu”
- godz. 17 – spacer historyczny „Śladami gwiazd renesansu w Lublinie” prowadzony przez dra Marcina Gapskiego, zastępcę dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
Niedziela (8 października):
- od godz. 12 – rocznica wkroczenia hetmana Stanisława Żółkiewskiego na Kreml. W programie: inscenizacja historyczna w wykonaniu rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, salwy armatnie na cześć polskich zdobywców Moskwy, wykłady popularnonaukowe („Polacy w Moskwie 1610-1613”) i pokaz zbiorów uzbrojenia nowożytnego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.