Trwają wyrywkowe kontrole zwierząt. Możesz dostać nawet 500 zł mandatu!

i

Autor: unsplash.com

Masz w domu psa lub kota? Spodziewaj się kontroli

2022-11-22 13:35

W każdej chwili mogą sprawdzić Twojego psa lub kota. Trwają wyrywkowe kontrole dotyczące szczepień przeciwko wściekliźnie psów i kotów. W przypadku braku aktualnych papierów właściciel może dostać nawet pół tysiąca mandatu!

- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lublinie informuje o prowadzeniu wyrywkowych kontroli dotyczących szczepień przeciwko wściekliźnie psów i kotów. Kontrole przeprowadzają inspektorzy weterynarii PIW Lublin i urzędowi lekarze weterynarii – takie pismo otrzymali wójtowie, burmistrzowie z pow. lubelskiego oraz Prezydent Miasta Lublin.

Kontrole mogą być prowadzone przez właściwe organy na terenie całego kraju. Warto w związku z tym obserwować stronę swojej lokalnej gminy. Jest to informacja szczególnie skierowana do właścicieli psów i kotów. To element programu zwalczania wścieklizny na lata 2022 i 2023.

Przypominamy, że psy powyżej 3.  miesiąca życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Obowiązek dotyczy szczepienia psów w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia.

- W przypadku braku aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie będzie nakładany mandat karny w wysokości do 500 zł – czytamy w piśmie Inspekcji Weterynarii - Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie.

O obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie stanowi art. 56 ust. 1,2 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1421), natomiast rozporządzenie nr 7 Wojewody Lubelskiego z dnia 1 marca 2022 roku (Dz. U. z 2022 r. poz. 1048 §1) dodaje obowiązek szczepienia kotów. 

Kontrole bez zapowiedzi – jak się przygotować? Co powinieneś wiedzieć?

Kontrole są prowadzone wyrywkowo i bez wcześniejszego powiadomienia. Wynika to z tego, że właściciel zwierząt miałby czas usunąć potencjalne naruszenia.

Przed rozpoczęciem sprawdzania zwierząt, kontrolujący musi wylegitymować się przy pomocy legitymacji służbowej oraz okazać upoważnienie do kontroli. Musi także pouczyć rolnika lub hodowcę o przysługujących mu prawach i obowiązkach.

Ważne jest to, że w trakcie kontroli musi być obecna osoba zarządzająca gospodarstwem lub osoba przez nią upoważniona.

Uprawnienia, jakie przysługują kontrolerowi to m.in.:

  • żądanie informacji pisemnych lub ustnych,
  • żądanie okazania lub udostępnienia dokumentów, lub danych informatycznych,
  • prawo do pobrania bezpłatnych próbek do badań.