Już teraz pewnie wielu z was wie, że relacja emerytur do zarobków spada i będzie coraz niższa. Wiąże się to z reformą z 1999 roku, która zmieniła system w ten sposób, że jest on mniej korzystny z indywidualnego punktu widzenia. Osoby, które weszły na rynek pracy po tej reformie, będą mieć emeryturę w wysokości 25-30 proc. zarobków. Dotyczy to więc przede wszystkim pokolenia milenialsów.
Jak co roku, ZUS w czerwcu po waloryzacji przedstawia stan konta i subkonta, na podstawie których wyliczana jest hipotetyczna emerytura wraz z dokładnymi kwotami. Całość jest podawana w dwóch wariantach. Można się dowiedzieć, jakiej emerytury można się spodziewać, gdy pracując do wieku emerytalnego, odprowadza się składki średnio takie, jak w poprzednich latach. Drugi wariant bierze pod uwagę, co by było gdybyś przestał pracować i emerytura byłaby wyliczona tylko z dotychczasowych składek.
Jak sprawdzić swoją emeryturę?
Kiedyś ZUS wysyłał symulację przyszłych emerytur drogą pocztą. Jak wyjaśnia portal biznes.interia.pl teraz można to sprawdzić (tak jak wiele innych rzeczy) drogą internetową. Koniecznie jest wejście na elektroniczne indywidualne konto PUE ZUS. Oto poszczególne kroki, które trzeba wykonać:
- Wejść w zakładkę „ubezpieczony” i w informacje o stanie konta i zaznaczyć 2022 rok;
- Kliknąć na dole „szczegóły”;
- Tam wejść w zakładkę „Hipotetyczna emerytura”.
- Wykonując te wszystkie kroki, powinna wam się pokazać symulacja waszego przyszłego świadczenia. Jest ona wyliczana na podstawie obecnego stanu konta.
14. emerytura będzie wypłacona z urzędu
W ostatnim czasie, a konkretniej 19 lipca prezydent podpisał ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Określa ona warunki nabycia przez osoby uprawnione prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego, zwanego czternastą emeryturą. Świadczenie to ma przysługiwać na stałe.
- Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu - poinformowała prezes ZUS.
Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało.
Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla niesamodzielnych. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy.
Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem, którego wypłata będzie zawieszona na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.
Zobacz także: Monocyklowy trial w Parku Ludowym w Lublinie. Fotorelacja z zawodów