- Gminny Program Rewitalizacji jest to dokument strategiczny, który ma służyć wyprowadzeniu z kryzysu obszarów, na których występują jakieś problemy, przede wszystkim społeczne, ale także, np. przestrzenne, środowiskowe, ekonomiczne, czy gospodarcze. Dla tych obszarów opracowaliśmy projekt Gminnego Programu Rewitalizacji, który teraz poddany jest konsultacjom - mówi Jadwiga Wojciechowska, kierownik referatu do spraw rewitalizacji w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji. - W tym momencie mamy zgłoszonych 59 projektów bardzo różnorodnych. Są to zarówno inwestycje miejskie jak i projekty zgłoszone przez różne podmioty prywatne, firmy.
Gminny Program Rewitalizacji to strategiczny dokument, który zbiera różne projekty dotyczące odnowy przestrzeni miejskiej, a później umożliwia ich rewitalizację.
- Jeśli chodzi o kwestie finansowania, w pewnym zakresie w obowiązujących przepisach ten dokument stanowi taką swoistą przepustkę do tego, żeby potencjalni beneficjenci, autorzy tych projektów mogli na tej podstawie występować już konkretnie o środki do urzędu marszałkowskiego ze środków rewitalizacyjnych i innych - mówi Hubert Mącik, Miejski Konserwator Zabytów.
Uwagi do Gminnego Programu Rewitalizacji można zgłaszać do 10 października. Szczegóły znajdziecie na stronie lublin.eu w zakładce rewitalizacja.
Dodatkowo w ramach rozpoczynających się konsultacji społecznych będzie można wziąć udział w spotkaniach informacyjnych: 27 września o godzinie 16:00 oraz 4 października o godzinie 9:00 w sali konferencyjnej przy ul. Spokojnej 2.