„Jeden z dziesięciu” ma już 30 lat!
„Jeden z dziesięciu” to polski program prowadzony przez Tadeusza Sznuka. Pierwszy odcinek został wyemitowany przez Telewizję Polską w 1994 roku. Format został zainspirowany brytyjską produkcją „Fifteen to One” wymyślonym przez Johna M. Lewisa. Polski odpowiednik cieszy się ogromną popularnością i jest to najdłużej nadawany (spośród wciąż produkowanych) teleturniej w polskiej telewizji.
Program nagrywany jest w oddziale Telewizji Polskiej w Lublinie i to właśnie tutaj zjeżdżają uczestnicy z całej Polski, aby spróbować swoich sił. Produkcja dostarcza ogromnej porcji wiedzy, ale także i śmiechu. Wszystko za sprawą uczestników, którzy pojawiają się w „Jedne z dziesięciu”, którzy podczas tzw. wizytówek się przedstawiają. Polega to na tym, że dana osoba mówi, jak się nazywa, ile ma lat, czym się zajmuje oraz o opowiada o swoich zainteresowaniach. Nierzadko występują osoby, które nie boją się powiedzieć czego „więcej” o sobie. A oto kilka przykładów:
- Moją nieco masochistyczną pasją jest kibicowanie Wiśle Kraków – mówił pan Jakub Kuza.
- Moim zainteresowaniem są kino, podróże i żona kolegi Darka – mówił pan Janusz Będkowski.
- Mam aksolotla, patyczaki, dwa ślimaki, dwa psy, dwa koty i dwa zakola – opowiadał o sobie pan Piotr Kucharczyk.
- Pracowałem jako robotnik, a teraz jestem nikim – mówił pan Adam Staszczak.
- Interesuje się wszystkim po trochu i niczym porządnie – mówił pan Michał Słowiński.
„Jeden z dziesięciu” w TVP – na czym polega program?
W każdym odcinku do gry przystępuje 10 zawodników. Każdy z uczestników rozpoczyna grę z trzema „szansami”, których liczba reprezentowana jest przez trzy lampki na pulpicie gracza. Na odpowiedź na pytanie ma się trzy sekundy. Jeżeli uczestnik odpowie źle trzy razy na pytanie, to odpada z gry.
Teleturniej jest podzielony na trzy etapy. W pierwszym etapie prowadzący zadaje graczom pytania zgodnie z kolejnością zajmowanych stanowisk, począwszy od gracza przy stanowisku nr 1. W etapie drugim to uczestnicy wybierają, na kogo padnie pytanie. Gra toczy się tym sposobem tak długo, aż w grze pozostanie troje zawodników. W ostatnim etapie najlepsi gracze odpowiada na serię 40 pytań.
Zobacz także: Grzyby znów w lasach w woj. lubelskim. Mamy zdjęcia