Spis treści
- Mała wieś z niezwykłą atrakcją turystyczną w woj. lubelskim
- Pomysł na wycieczkę weekendową w woj. lubelskim z historią w tle
- Jak dojechać do Czermna?
Mała wieś z niezwykłą atrakcją turystyczną w woj. lubelskim
Czermno, położone w gminie Tyszowce, to obecnie spokojna wieś, ale w średniowieczu była jednym z najważniejszych punktów obronnych na wschodnich rubieżach państwa Piastów. Znajdował się tu monumentalny gród Czerwień – stolica tzw. Grodów Czerwieńskich, o których pisał już w 981 roku ruski kronikarz Nestor.
Gród rozciągał się na dużej powierzchni, z wyraźnym podziałem na część obronną i osady mieszkalne. Do dziś zachowały się potężne wały o wysokości około 6 metrów, które tworzą charakterystyczne Grodzisko – zwane także Zamczyskiem. W jego sąsiedztwie ustawiono wieżę widokową, z której roztacza się panorama okolicy. Miejsce to ma wyjątkowy klimat – szczególnie gdy uświadomimy sobie, że ponad tysiąc lat temu tętniło tu życie, handel i polityka.
Pomysł na wycieczkę weekendową w woj. lubelskim z historią w tle
Czermno to doskonały pomysł na rodzinną wycieczkę w woj. lubelskim. Spacer po terenie grodziska, wspinaczka na wieżę widokową i wizyta w miejscu, gdzie tysiąc lat temu rozgrywały się ważne wydarzenia polityczne i religijne – to atrakcje, które zainteresują zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Bliskość większego miasta, jakim jest Zamość, umożliwia urozmaicenie wyprawy – po zwiedzaniu grodziska można spędzić popołudnie w sercu renesansowej starówki. Dzięki temu Czermno staje się świetną bazą wypadową na pomysł na wycieczkę weekendową z historią i przyrodą w tle.
Do Czermna prowadzi droga gruntowa – dojazd jest dobrze oznaczony drogowskazami w gminie Tyszowce. Choć krajobraz jest dziś uporządkowany i zmeliorowany, niegdyś był to trudnodostępny, zabagniony teren – idealny do budowy warownego grodu.
Na miejscu warto:
- wejść na wieżę widokową i podziwiać zarys dawnego grodu,
- przejść się wzdłuż potężnych wałów Grodziska,
- poznać historię Czerwienia i Grodów Czerwieńskich na podstawie makiety i tablic informacyjnych.
To miejsce nie tylko przyciąga swoją autentycznością, ale i inspiruje do refleksji nad korzeniami naszej państwowości.
Jak dojechać do Czermna?
Czermno, w którym znajduje się grodzisko utożsamiane z dawnym Czerwieniem, położone jest około 120 km na południowy wschód od Lublina. Dojazd z Lublina samochodem zajmuje około 2 godzin, a najwygodniejsza trasa prowadzi przez Zamość – miasto, które samo w sobie stanowi atrakcyjny przystanek w podróży.
Najłatwiej dojechać drogą krajową nr 17 w kierunku Zamościa, a następnie drogą wojewódzką przez Tomaszów Lubelski i Tyszowce. W samej gminie Tyszowce należy wypatrywać lokalnych drogowskazów kierujących do Czermna. Ostatni odcinek wiedzie utwardzoną drogą gruntową – przejezdną dla samochodów osobowych.
Dla niezmotoryzowanych możliwe jest dotarcie do Tyszowiec transportem publicznym (autobus z Tomaszowa Lubelskiego lub Hrubieszowa), a następnie pokonanie ostatnich kilku kilometrów pieszo, rowerem lub lokalnym transportem.
Zobacz także: To najpiękniejsza ulica w Lublinie zdaniem sztucznej inteligencji