Ma być bardziej zielono na Starym Mieście i w Śródmieściu. Takie będzie Zielone serce miasta

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Miasta Lublin

Lublin

Ma być bardziej zielono na Starym Mieście i w Śródmieściu. Takie będzie "Zielone serce miasta"

2023-04-06 9:37

Na Starym Mieście i w Śródmieściu w Lublinie ma być więcej zielni. W ramach Miejskiej Inicjatywy Działań "Zielone serce miasta" w centrum Lublina pojawią się nowe elementy zieleni. Realizacją tych zadań zajmie się nowy Miejski Architekt Zieleni.

- Chciałabym przede wszystkim skupić się na kontynuacji zielonych zmian w centrum miasta - mówi Katarzyna Antoń, Miejski Architekt Zieleni. - W pierwszej kolejności realizujemy prace na ul. Lubartowskiej. Jest to zadanie w ramach Zielonego Budżetu. Wykonaliśmy rozbruki, została dowieziona ziemia, w przyszłym tygodniu będziemy sadzić jesiony. Całość będzie podsadzana różą okrywową. Następnie będziemy kontynuować zadanie na ul. Sądowej.

Będzie to kontynuacja działań wykonanych w ubiegłym roku na ul. Chopina. Ul. Sądowa zyska nowe drzewa. Docelowo do powiększonych mis trafi 6 lip szerokolistnych, a także krzewy ozdobne.

Miasto chce się też skupić na zabezpieczeniu zdegradowanych miejsc na ul. Marii Curie-Skłodowskiej. Tam w ubiegłym roku posadzono krzewy, a rabaty zabezpieczono drewnianymi słupkami. Teraz prace będą kontynuowane na pozostałych trawnikach na tej ulicy. Podobnie będzie poprawiany wygląd ul. Chopina na odcinku od ul. Okopowej do ul. Lipowej.

Będzie więcej pnączy na Starym Mieście. Jeszcze w kwietniu mają się pojawić na ul. Kowalskiej 3 i 17 oraz na ul. Olejnej 5. Pnącza zostaną zasadzone w pięciu donicach z betonu architektonicznego.

- Będą też realizowane oczywiście nowe zadania - dodaje Miejski Architekt Zieleni. - W pierwszej kolejności zaczynamy rozbruki na ul. Królewskiej. Dotychczasowe drzewa, które się tam znajdują, zostaną przesadzone w okolice ścieżki rowerowej przy ul. Muzycznej. Na ul. Królewskiej pojawią się nowe drzewa, będą to klony srebrzyste. Będzie ich 9 sztuk. Będą to dosyć spore drzewa o obwodzie pnia 18 cm. Pojawią się w nowo rozbrukowanych miejscach. Całość również zostanie obsadzona roślinami ozdobnymi.

Również w tym roku powstanie koncepcja zagospodarowania ul. Narutowicza i ul. Okopowej. W przyszłości pojawi się tam nowa zieleń. Koncepcja, która powstanie będzie konsultowana z mieszkańcami.

Lublin od 2021 roku uczestniczy w projekcie Partnerska Inicjatywa Miast. W jego ramach powstała Miejska Inicjatywa Działań "Zielone serce miasta".

- Są to zadania i założenia oparte na rozwiązaniach skierowanych ku przyrodzie - mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej. - Miasto Lublin już je realizuje i tak naprawdę w ramach tego projektu mogliśmy się pochwalić i podzielić naszymi doświadczeniami w tym zakresie, takimi mało-skalowymi rozwiązaniami, które wprowadzamy w dzielnicach najbardziej zurbanizowanych, najtrudniejszych dla życia roślin. W ramach przyjętych założeń do Miejskiej Inicjatywy Działań chcemy poprawić jakość życia zarówno mieszkańców w tych dzielnicach, jak i roślin, które w tych dzielnicach rosną.

W ramach tych założeń kontynuowana będzie także realizacja ogrodów deszczowych.

- W tym roku chcielibyśmy, aby na ul. Obrońców Pokoju pojawiły się ogrody deszczowe. Będzie to 5 rabat deszczowych - dodaje Rdest-Dudak. - Realizujemy też prace dotyczące przygotowania koncepcji projektowych i koncepcji zagospodarowania terenów miejskich. Powracamy do tematu zagospodarowania Polany Centralnej na Czechowie. Będziemy zlecali przygotowanie dokumentacji projektowej na urządzenie Polany Centralnej. Obecnie trwają też prace na Placu Rybnym, gdzie są przeprowadzane pomiary georadarem. Chcielibyśmy ten teren przygotować jako podłoże i również wprowadzić tam nowe nasadzenia.

Prace zieleniarskie będą odbywały się nie tylko w centrum Lublina. W tym roku także nie zabraknie łąk kwietnych. Zostaną wysiane w pasach drogowych ul. Głębokiej, ul. Diamentowej oraz ul. Smorawińskiego. Kontynuowane będą również zadania z Zielonego Budżetu.