Lublinianki pomalują usta na różowo by przypomnieć wszystkim kobietom o cytologii

i

Autor: ifmsa_poland_lublin

Lublinianki pomalują usta na różowo, by przypomnieć wszystkim kobietom o cytologii [AUDIO]

2021-01-19 14:05

Przez cały tydzień zachęcają kobiety do malowania ust na różowo i publikowania zdjęć w mediach społecznościowych. Lubelscy studenci Uniwersytetu Medycznego w ramach kampanii PINK LIPS PROJECT chcą przypomnieć kobietom, by wykonywały cytologię. To wszystko w związku z trwającym Europejskim Tygodniem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

— Jeżeli chodzi o statystyki raka szyjki macicy, to każdego roku szacuje się, ze około 500 tysięcy kobiet zapada na ten nowotwór. W Europie co 18 minut z jego powodu umiera jedna kobieta. W Polsce dużym problemem jest to, że kobiety nie wykonują badań cytologicznych i nowotwór jest wykrywany zbyt późno. Za rozwój raka szyjki macicy odpowiedzialny jest powszechnie występujący wirus HPV. Istnieje wiele typów tego wirusa, można je podzielić na te niskoonkogenne i te wysokoonkogenne. W naszym kraju najbardziej popularne typy to 16 i 18. — mówi Klaudia Żak z IMFSA odział w Lublinie.

98 procent raków szyjki macicy jest związanych z tym wirusem jednak jako inne czynniki wymienia się np. długoletnie palenie papierosów, dużą liczbę partnerów płciowych czy wiek.

— Rak szyjki macicy najczęściej występuje u kobiet powyżej 50 roku życia, ale zdarza się również wcześniej. — dodaje studentka. Ten typ nowotworu na wczesnych etapach jest praktycznie bezobjawowy i tylko cytologia pozwala stwierdzić jego obecność.

— Kobiety, które mają poprzednie wyniki cytologi prawidłowe, powinny wykonywać badanie co trzy lata, jednak jeżeli mają lub miały stwierdzony wynik dodatni testu na HPV to w takim wypadku na cytologie powinny się zgłaszać co roku. — dodaje Klaudia Żak.  Bezpłatnie w Polsce kobiety mogą wykonywać cytologię w wieku 25-59 lat raz na 3 lata w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Szyjki Macicy. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy trwa do 24 stycznia. W jego ramach lubelscy studenci zachęcają wszystkie kobiety do malowania ust na różowo i publikowania swoich zdjęć w mediach społecznościowych, by zachęcić inne panie do badań profilaktycznych.

— W trakcie tego tygodnia w różnych lubelskich restauracjach można znaleźć cukierki z ciekawostkami na temat cytologi i raka szyjki macicy. Ponadto w nasze działania włącza się Centrum Spotkania Kultur, które podświetli budynek na różowo już w sobotę (23 stycznia). — mówi Dominika Żyła, koordynatorka akcji PINK LIPS PROJECT w Lublinie.

Lubelscy studenci zachęcają także do uczestniczenia w środowym (20 stycznia) spotkaniu Pink Lips Project: Cyto na cito - czyli czego o cytologii i jej znaczeniu głupio nie wiedzieć?

Więcej na ten temat mówią studentki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Posłuchaj: