Urządzenia dokonują pomiarów w czasie rzeczywistym i łącząc się z aplikacją informują użytkowników o stężeniu pyłów w powietrzu.
- Kupiliśmy 6 pyłomierzy. - mówi Blanka Rdest-Dudak, z-ca dyrektora Wydz. Ochrony Środowiska UM Lublin - Dana szkoła będzie miała do nich dostęp przez miesiąc, aby móc przeprowadzić lekcje terenowe. Planujemy od lutego do grudnia w miesiącach sezonu grzewczego odwiedzić 30 z 37 szkół podstawowych w Lublinie, aby najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogli zweryfikować podczas zajęć lekcyjnych stan jakości powietrza i warunki atmosferyczne w okolicach swojej szkoły.
Pyłomierze dokonują pomiarów w czasie rzeczywistym i informują m.in. o stężeniu pyłów PM1, PM2, PM10.
Zakup pyłomierzy to kolejne działanie Miasta na rzecz poprawy jakości powietrza w Lublinie. Miasto prowadzi też ciągły nabór wniosków o dofinansowanie na wymianę pieców.
- W tym roku w budżecie miasta zabezpieczono kwotę miliona złotych na wymianę pieców - dodaje Rdest-Dudak - 7 lutego podzieliliśmy pierwszą transzę środków. To około 420 tysięcy złotych z tego miliona, co pozwoli nam podpisać 51 umów z mieszkańcami miasta i tym samym wyeliminujemy 61 kopciuchów z terenów naszego miasta. Kolejne środki będą dzielone w dwóch kolejnych turach.
W ubiegłym roku Miasto przeznaczyło 1 mln zł na Program Ograniczania Niskiej Emisji.