Kilkadziesiąt wydarzeń, festiwali i konferencji o charakterze kulturalnym, sportowym czy edukacyjnym. Wszystkie łączy jedno - koncentrują się na młodych.
Przed nami finał konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Finałowa aplikacja Lublina obejmuje trzy obszary.
- To miasto dla młodzieży. Młodzież dla miasta. Młodzież i miasto. Łącznie w programie znalazło się 73 wydarzenia i festiwale - mówi Radiu Eska Michał Karapuda, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta Lublina i członek zespołu przygotowującego lubelską aplikację.
- Budżet aplikacji na lata 2021-2023 to 27 milionów złotych, z czego na działania bezpośrednio związane z programem w roku 2023 przeznaczyliśmy z budżetu miasta ponad 13 milionów - dodaje dyr. Karapuda.
W przypadku przegranej, miasto ma zamiar realizować część założeń programowych. - Choć trzeba mieć świadomość, że większość propozycji, która znalazła się w naszej aplikacji to działania, których realizacja jest bezpośrednio związana z przyznaniem tytułu Lublinowi - wyjaśnia Karapuda.
Zwycięzcę plebiscytu poznamy 25 listopada. Ze względu na epidemię, wydarzenie odbędzie się zdalnie.
Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży przyznawany jest od 2009 roku. W 2020 roku miastem młodych jest francuskie Amiens.