Każdy w pewnym wieku powinien zbadać się okulistycznie - mówi dr hab. Tomasz Chorągiewicz z Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - Część z chorób, np. jaskra, przebiegają bardzo podstępnie i wymagana jest diagnostyka screeningowa, badania przesiewowe. Oczywiście na takiej białej sobocie nie wykonujemy pełnej diagnostyki, ale jesteśmy w stanie wychwycić te osoby, które wymagają szybkiej pomocy i skierowania do naszych poradni, w których jesteśmy w stanie pogłębić diagnostykę jeśli jest to wymagane.
Białe soboty okulistyczne powstały po to, aby umożliwić pacjentom szybszy kontakt ze specjalistami, zwłaszcza w czasie pandemii i szybszą diagnozę chorób takich jak jaskra czy zaćma.
Gdy zauważymy jakieś objawy pogorszenia widzenia, należy się niezwłocznie zwrócić do okulisty - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - Zaćma to choroba nad którą możemy zapanować i wyleczyć ją operacyjnie, ale za podobnymi objawami mogą się kryć choroby plamki, a leczenie chorób plamki to wyścig z czasem. Czasami jedna choroba nakłada się na drugą, np. zaćma z jaskrą, zaćma z retinopatią cukrzycową. Gdy pacjent zgłosi się odpowiednio wcześnie do okulisty, ten ma szansę wyjaśnić co się dzieje i wdrożyć prawidłowe leczenie.
W trakcie poprzednich dwóch białych sobót okulistycznych lubelscy okuliści przepadali ponad 150 osób.
Najbliższe konsultacje odbędą się w tę sobotę. Można się na nie zapisać telefonicznie w piątek dzwoniąc w godzinach od 8:00 do 13:00 do sekretariatu Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 pod numer 81 53 28 601.
Kolejne takie wydarzenie planowane jest na 19 czerwca.
Polecany artykuł: