- Przedkładane propozycje dotyczące granic dzielnic obejmowały zarówno zmiany przebiegu granic jak i propozycje tworzenia nowych jednostek pomocniczych poprzez podział istniejących - mówi Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza. - Rady Dzielnic, w ramach prac nad zmianami statutów dzielnic, składały również uwagi i propozycje korekt czy zmian przebiegu granic, które nie zmierzały do tworzenia nowych jednostek pomocniczych, a dotyczyły dostosowania przebiegu granic np. do aktualnego układu przestrzennego czy komunikacyjnego, czy też do przyłączenia czy oddzielenia od danej dzielnicy wskazanych obszarów.
Takich zmian chciały Rady Dzielnic: Czechów Północny, Czuby Południowe, Felin, Konstantynów, Ponikwoda, Rury, Sławin, Stare Miasto, Szerokie, Tatary.
- Propozycje podziału dzielnic czy też zmian przebiegu ich granic pojawiły się również podczas spotkań w ramach trwającego projektu Plan dla Dzielnic. Na Węglinie Południowym i Rurach dyskutowano o podziale dzielnic i utworzeniu nowych jednostek pomocniczych. Natomiast po spotkaniu w Dzielnicy Ponikwoda wpłynął wniosek Członka Rady Dzielnicy (w imieniu mieszkańców) o włączenie do granic dzielnicy obszaru, na którym zlokalizowane są centra handlowe przy Al. Spółdzielczości Pracy - dodaje Góźdź. - Zmiany przebiegu granic dzielnic, zgodnie z przepisami Statutu Miasta Lublin, wymagają przeprowadzenia odrębnej procedury. O ostatecznym zakresie zmian decyduje Rada Miasta w drodze uchwały. Wybory ogłoszono na podstawie obowiązujących statutów dzielnic, określających obszary i granice dzielnic w przebiegu analogicznym jak przy wyborach do Rad Dzielnic w 2019 r.
Swoich przedstawicieli do rad dzielnic mieszkańcy Lublina będą mogli wybrać 5 marca.