GUS oszacował, ile osób w Polsce jest narażonych na hałas drogowy, szynowy, przemysłowy i lotniczy, którego dopuszczalne poziomy zostały przekroczone. Informacje zostały przedstawione w raporcie „Narażenie ludności na hałas w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” na podstawie tworzonych co 5 lat strategicznych map hałasu. W przedstawionej pracy uwzględniono Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu powodowanego przez poszczególne grupy źródeł hałasu.
Co pokazują wyniki pierwszej edycji badania? W 2021 r. w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców na hałas w ciągu doby we wszystkich sprawdzanych kategoriach narażonych było prawie 285 tys. osób: w przypadku hałasu drogowego – 270 tys. osób, hałasu przemysłowego – 9,9 tys., hałasu szynowego – 2,2 tys., a hałasu lotniczego – 2,5 tys. osób.
Gdzie sytuacja jest najgorsza? W wielu miastach przekroczono dopuszczalne normy! Oto lista miejsc, gdzie sytuacja jest najgorsza:
- Szczecin,
- Chorzów,
- Gliwice,
- Ruda Śląska,
- Kraków,
- Łódź,
- Bydgoszcz,
- Rzeszów,
- Radom,
- Częstochowa.
Lublin wśród najcichszych miast w Polsce
Jednym z miast, gdzie GUS odnotował najniższy procent mieszkańców, narażonych na hałas wynikający z przekroczenia dopuszczalnych poziomów w ogólnej liczbie ludności danego miasta jest Lublin. Mamy więc powody do zadowolenia! Do tego samego grona należy także Toruń, Dąbrowa Górnicza, Olsztyn i Białystok.
Zobacz także: 10 najszybciej wyludniających się miast w woj. lubelskim. Nowy ranking