Dzięki Portalowi Interesanta sprawy z zakresu geodezji będziemy mogli załatwić bez konieczności wychodzenia z domu

i

Autor: Urząd Miasta Lublin Dzięki Portalowi Interesanta sprawy z zakresu geodezji będziemy mogli załatwić bez konieczności wychodzenia z domu

Lublin: Urząd Miasta uruchamia Portal Interesanta. Przez internet załatwimy sprawy z zakresu geodezji

2020-04-08 9:27

Bez wychodzenia z domu, mieszkańcy Lublina będą mogli teraz uzyskać dokumenty związane z geodezją. Lubelski Ratusz uruchomił właśnie Portal Interesanta, czyli platformę usług elektronicznych z pełną obsługą klienta.

Za sprawą Portalu Interesanta można składać wnioski o udostępnienie dokumentów z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, w tym m.in. map ewidencyjnych i zasadniczych. Nowością jest możliwość uzyskania np. wypisu z rejestru gruntów i budynków wraz z dokonaniem opłaty internetowej. Zamówione mapy lub wypisy, w zależności od wybranej formy udostępnienia (papierowa lub elektroniczna), dostarczone zostaną pocztą na wskazany adres lub będą udostępnione do pobrania na stronie internetowej.
- Logowanie do portalu następuje za pomocą profilu zaufanego - wyjaśnia Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie. - W przypadku braku profilu zaufanego wnioskujący zostanie przeniesiony na stronę, gdzie może szybko i bezpłatnie taki profil założyć, potwierdzając go przy pomocy bankowości elektronicznej lub e‑dowodem osobistym.

Jak rozeznać się w nowym portalu? To bardzo proste. Szczegółowa instrukcja składania wniosku „krok po kroku” znajduję się w prawym górnym rogu – przycisk: ”Instrukcja”->”WebEWID (katalog e-Usług)”→”e-Usługi dla Wszystkich”. Zakres terytorialny zamawianych materiałów można określić przy pomocy mapy i w związku z powyższym nie trzeba wcześniej znać numerów działek ewidencyjnych.

Co ważne, w przypadku wniosków o wypisy z ewidencji gruntów, które zawierają dane osobowe, przy składaniu zamówienia należy zwrócić uwagę, czy wnioskodawca jest właścicielem bądź współwłaścicielem działki, na którą składa wniosek. W przypadku, gdy wnioskujący nie jest właścicielem, konieczne jest wskazanie tzw. interesu prawnego (przedstawienie odpowiedniej podstawy prawnej żądania danych np. wezwanie sądu bądź innej instytucji do złożenia wypisów z ewidencji gruntów i budynków).

Została jeszcze jedna kwestia. Jak zapłacimy za takie usługi? Po realizacji przyjętego wniosku zostanie wystawiony Dokument Obliczenia Opłaty (DOO). Płatności można dokonać bezpośrednio z portalu za pomocą udostępnionej usługi szybkiego przelewu Paybynet. Zamówione mapy lub wypisy w zależności od wybranej formy udostępnienia (papierowa lub elektroniczna ) dostarczone zostaną pocztą na wskazany adres lub będą udostępnione do pobrania na stronie internetowej.

Nowy portal znajdziecie pod tym adresem.