Lublin rozpoczyna starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Tym razem będzie to Re:union

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Miasta Lublin

ESK 2029

Lublin rozpoczyna starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Tym razem będzie to Re:union

2023-06-20 10:59

Lublin chce być Europejską Stolicą Kultury 2029. Nasze miasto ponownie stara się o ten tytuł, tym razem pod hasłem Re:union. Mieszkańcy Lublina oraz regionu mogą się włączyć w pracę nad przygotowaniem aplikacji.

- Nie widzimy powodu, dla którego nie mielibyśmy się dzisiaj starać o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - To oczywiście oznacza wyzwanie dla wszystkich. Oznacza też, że przy aplikacji powinniśmy mieć nowe pomysły, wykorzystać doświadczenie, ogromny potencjał energii, który jest w nas wszystkich, a szczególnie w naszych młodych mieszkańcach, ale wykorzystać również w większym stopniu jeszcze potencjał, który jest w organizacjach pozarządowych.

O tym, któremu miastu przypadnie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 zdecyduje jury w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z medialnych doniesień wynika, że z Lublinem będą konkurowały Katowice, Kielce, Bielsko-Biała, Toruń, Rzeszów, czy Kołobrzeg. Lublin walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2016. W finałowej fazie przegrał z Wrocławiem.

- Wyniki będą na wiosnę. Możemy nie wygrać, ale tym razem pracujemy nad planem B. Z tego co przyjdzie ze środowiska, z tego co będziemy chcieli zrobić, od razu będziemy myśleli co możemy zostawić jeżeli nawet nie wygramy - mówi Rafał Koziński, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie. - Hasłem Lublina będzie Re:union, na nowo unia. Chcemy tutaj mając te nasze doświadczenie, pokazywać je, dzielić się nim z Europą Zachodnią. My jednocząc się, na nowo budując unię kultur, artystów, społeczeństwa pomiędzy naszymi krajami jesteśmy w stanie tworzyć nowe jakości i nową wartość. Dzisiaj tworzymy tylko taką ramę programową, którą będziemy mieli czas wypełnić w drugiej aplikacji. Teraz będziemy tworzyli taki zarys, szkic. Zapraszamy mieszkańców, środowiska kulturalne, artystyczne, społeczne i biznes, wszystkich, którzy będą chcieli się zaangażować do składania projektów.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przechodni. Wybór zwycięskiego miasta następuje na pięć lat przed rokiem obchodów. Na wiosnę dowiemy się, czy Lublin przechodzi do kolejnego etapu konkursu. Teraz każdy, kto chce współtworzyć ESK do 7 lipca ma czas na zgłoszenie swojego projektu, czy pomysłu. Szczegóły na lublin2029.pl.​