Budki dla jerzyków będą montowane od 19 kwietnia do 5 maja.
– Jerzyki są ptakami bardzo pożytecznymi. Przebywając całymi dniami w powietrzu zjadają olbrzymie ilości dokuczliwych owadów, takich jak komary, muchy, czy meszki. Jeden osobnik może zjeść do 20 tysięcy komarów dziennie. Zagrożeniem dla jerzyków, które wybrały miasto na miejsce zamieszkania, są prace termomodernizacyjne, podczas których dochodzi do zamurowywania otworów, w których się gnieżdżą. Wieszane przez nas budki lęgowe zapewnią ochronę jerzyków oraz dalszą obecność tych ptaków w naszym mieście – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Jerzyki wracają z zimowania pod koniec kwietnia i na początku maja. Dlatego termin wieszania budek dla tych ptaków ustalono na 19 kwietnia - 5 maja. Budek nie można postawić zbyt wcześnie, ponieważ istnieje ryzyko, że do pustych domków wprowadzą się inne gatunki ptaków.
Budki zostały zakupione w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt "Stop Komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublin" poparło 2003 osoby.
Gdzie miasto zamontuje budki dla jerzyków?
Zakup budek poprzedzony został rozeznaniem zapotrzebowania wśród zarządców i administratorów lubelskich spółdzielni mieszkaniowych. Nie wszyscy administratorzy wyrazili chęć przyjęcia budek, z uwagi na to, że rozwieszanie ich wymaga ingerencji w elewacje budynków, dlatego zakładaną pierwotnie ilość zredukowano do 500 sztuk.
Nowe domki dla jerzyków pojawią się na osiedlach:
- Przyjaźni (4 szt.),
- Bronowice III Maki (40 szt.),
- im. M. Karłowicza (28 szt.),
- im. H. Wieniawskiego (20 szt.),
- na budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Medyk (20 szt.),
- Spółdzielni Mieszkaniowej „Choiny” (5 szt.), Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (141 szt.),
- Spółdzielni Mieszkaniowej Spółdzielca (13 szt.).
Swoje ściany udostępni także:
- Zakład Usługowy Wielobranżowy „AD-BUD” Sp z o.o. (3 szt.),
- LPEC (28 szt.),
- MPWiK (68 szt.).
Budki otrzymają również lubelskie uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy (70 szt.) i UMCS (6 szt.). Zarządcy nieruchomości, którzy nie zdążyli dotychczas zgłosić chęci udziału w akcji, mogą to nadal zrobić pisząc na adres: [email protected]. Ilość budek jest ograniczona.
Nie tylko jerzyki
Następnym krokiem w walce z komarami będzie zakup przez miasto specjalnych schronów dla nietoperzy, które są naturalnymi wrogami komarów. Zgłoszenia od administratorów budynków i właścicieli nieruchomości wyrażających chęć na umieszczenie schronów dla nietoperzy na swoich posesjach przyjmowane są do 26 kwietnia pod adresem: [email protected]. Schrony dla nietoperzy można umieszczać nie tylko na budynkach, ale również na drzewach.