Lublin ma nowe, wspólne miejsce dla Polaków i Ukraińców. To Spilno Lublin

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Miasta Lublin

Lublin ma nowe, wspólne miejsce dla Polaków i Ukraińców. To Spilno Lublin

2022-11-10 15:59

Ma to być miejsce dla młodych Polaków i Ukraińców. W naszym mieście powstało właśnie Spilno Lublin. Słowo "spilno" w języku ukraińskim oznacza "wspólnie". Miejscówka, która powstała w Hali Globus to przestrzeń do wspólnej nauki, wspólnej zabawy i wzajemnego wspierania się.

- Od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie, w Lublinie dokładamy wszelkich starań, by jak najlepiej zadbać o potrzeby osób, które znalazły schronienie w naszym mieście. To przede wszystkim kobiety z dziećmi, grupa szczególnie wymagająca wsparcia, opieki i stworzenia przestrzeni do budowania relacji oraz więzi społecznych - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. - Dzięki współpracy z UNICEF mamy możliwość zaproszenia ukraińskich i polskich dzieci oraz ich opiekunów do wyjątkowego miejsca nauki, zabawy i integracji. Doświadczenie i umiejętności organizacji pozarządowych, którym powierzyliśmy prowadzenie Spilno Lublin, gwarantują powodzenie tej inicjatywy. Jestem przekonany, że takie miejsca jak Spilno pozwolą wszystkim mieszkańcom Lublina czuć się dobrze w naszym mieście.

Utworzenie placówki i jej działalność finansowane są przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

- UNICEF wspiera władze lokalne w Polsce, czego przykładem jest nasza owocna współpraca z Lublinem, aby pomóc dzieciom, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów z powodu wojny w Ukrainie. W miarę jak ten konflikt się przedłuża, uchodźcze rodziny potrzebują bardziej trwałego wsparcia. Spilno to wyjątkowe miejsce, w którym najbardziej potrzebujące dzieci mogą otrzymać wsparcie oraz szansę na naukę, zabawę i nawiązanie nowych przyjaźni. Bardzo się cieszę, że Lublin jest drugim po Łodzi ośrodkiem miejskim w Polsce, w którym uruchomiono Spilno i nie możemy się doczekać powitania tutaj społeczności tego miasta - mówi Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura Reagowania Kryzysowego UNICEF w Polsce.

Wydarzenia, które będą odbywały się w Spilno będą organizowane przez lubelskie organizacje pozarządowe: Fundację Sempre a Frente, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Bona Fides oraz Fundację 5Medium.

- Zainteresowanie tą naszą ofertą jest bardzo duże - mówi Marta Sienkiewicz z Homo Faber. - Część działań, które planujemy na kolejne miesiące, to są działania bardzo mocno skierowane na integrację, mocno skupione na edukacji, na włączaniu, na byciu razem. Zależy nam na tym, żeby uczyć języka polskiego, ukraińskiego, czy angielskiego zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Główną grupą, która do nas przyjechała są kobiety i dzieci. Do nich skierujemy zajęcia, warsztaty, spotkania, grupy wsparcia i też tworzenie takich przestrzeni, gdzie będą mogli znaleźć coś dla siebie, zrelaksować się, odpocząć, pobyć ze sobą.

Spilno Lublin ma siedzibę w Hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego 8 . Czynne jest od poniedziałku do soboty. Szczegółowy program działań znajdziecie na facebookowym profilu Spilno Lublin.