Lublin: Koniec bezpłatnych testów na COVID-19 w aptekach. Teraz trzeba zapłacić

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Tho-Ge Minister Zdrowia ujawnia czy to koniec pandemii

Lublin: Koniec bezpłatnych testów na COVID-19 w aptekach. Teraz trzeba zapłacić

2022-04-05 15:28

Od 1 kwietnia bezpłatnego testu na obecność COVID-19 w aptece już nie wykonamy. Możemy za niego zapłacić. Nie wiadomo jeszcze jednak, czy płacić mamy za test, czy za usługę. Niebawem mają ukazać się ustalenia Naczelnej Izby Aptekarskiej w tej sprawie. Apteki, które zorganizowały u siebie punkty wymazowe są gotowe dalej wykonywać testy.

Jak apteki podsumowują dwumiesięczny okres testowania?

- Było to duże wyzwanie organizacyjne i logistyczne, mieliśmy tylko tydzień na stworzenie punktów wymazowych, ale apteki temu podołały - mówi Mateusz Chruściak, właściciel apteki przy ul. Węglarza w Lublinie. - Było to dla nas kolejne doświadczenie, kolejna usługa farmaceutyczna. U mnie w aptece było olbrzymie zainteresowanie, ponieważ 28 stycznia moja apteka była jedyną w Lublinie, która wykonywała testy. Pierwsze dwa, trzy tygodnie telefon prawie nie przestawał dzwonić. Później testowaliśmy około 20 osób dziennie. Testowaliśmy tylko dwa miesiące, ze względu na to, że skończyła się kolejna fala. Decyzja o zakończeniu testowania, to jest decyzja o wstrzymaniu testowania bezpłatnego w aptekach. W każdej chwili będziemy mogli do tego powrócić.

Aktualnie trwają ustalenia jak rozwiązać sprawy formalne związane z komercyjnym testowaniem w aptekach.

- Rozporządzenie daje nam również możliwość testowania komercyjnego w aptekach. W Naczelnej Izbie Aptekarskiej jeszcze trwają pewne ustalenia jak to ma być liczone i zorganizowane. Myślę, że jeżeli przyjdzie lato, wakacje, gdzie jeżeli będzie taka potrzeba dla osób wyjeżdżających, żeby był dawany jakiś certyfikat, to wtedy apteki mogą odegrać istotną rolę w testowaniu.

Pandemia przyczyniła się do rozszerzenia zadań aptek. Dzięki temu planowane są kolejne rozwiązania mające na celu zapewnienie jeszcze więcej udogodnień dla pacjentów. Aptekarze będą mogli wykonywać również inne testy, nie tylko te wykrywające COVID-19.

Prowadzony jest także pilotażowy program przeglądów lekowych. Jeżeli pacjent przyjdzie do apteki zrealizować kilka recept od rożnych specjalistów, farmaceuta sprawdzi, czy nie dostał tego samego leku pod różnymi nazwami handlowymi, a także czy dane leki można ze sobą łączyć i powie jak je odpowiednio dawkować.​