Budowa węzłów przesiadkowych jest współfinansowana z funduszy europejskich. To miejsca integrujące transport samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Realizacja węzłów przesiadkowych jest ważna nie tylko z punktu widzenia Miasta Lublin, ale także całego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Z pierwszych nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów mieszkańcy skorzystają już w połowie roku – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Najbliżej końca prac są pętle przy ul. Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka. Aktualnie trwa tam urządzanie zieleni.
Łącznie na terenie trzech węzłów przewidziano ponad 100 nowych drzew i 5,5 tys. krzewów - mówi Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza. - Najbardziej zaawansowane prace trwają na pętlach przy ul. Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka. W tych lokalizacjach wykonano już najważniejsze prace drogowe. Do całości brakuje jeszcze elementów wyposażenia. Każdy z węzłów otrzyma infrastrukturę dla pojazdów komunikacji miejskiej oraz zaplecze socjalno-sanitarne do obsługi kierowców komunikacji miejskiej.
Na terenie miasta łącznie powstanie siedem węzłów przesiadkowych. Prace drogowe trwają również na ul. Granitowej, Al. Kraśnickiej, oraz ul. Osmolickiej. Natomiast nie został jeszcze sfinalizowany przetarg dotyczący budowy parkingu przy ul. Grenadierów.
Cały projekt związany z budową węzłów przesiadkowych będzie kosztował ponad 62 miliony złotych. Prawie 85 procent kosztów pokryje dofinansowanie unijne.