Lublin jest czwartym miastem w kraju, które ma swoją politykę młodzieżową. Do tej pory posiadały ją tylko Warszawa Kraków i Poznań

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Miasta Lublin

Polityka Młodzieżowa

Lublin jest czwartym miastem w kraju, które ma swoją politykę młodzieżową. Do tej pory posiadały ją tylko Warszawa Kraków i Poznań

2024-02-29 14:37

Miejscy Radni przyjęli w czwartek projekt dokumentu polityki młodzieżowej, który określa kluczowe wartości i wytyczne w pracy z młodymi ludźmi.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

- Dokument polityki młodzieżowej jest istotnym wkładem w rozwój Lublina, jako miasta przyjaznego młodzieży, stanowiąc drogowskaz na najbliższe lata - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina. - Zależało nam na tym, żeby ta polityka była takim zobowiązaniem wobec młodych ludzi, że to, co rozpoczęliśmy wspólnie będzie kontynuowane. Z drugiej strony chcieliśmy, by decydenci, osoby pracujące z młodzieżą wiedziały na jakich zasadach powinniśmy te racje nasze opierać.

Dokument "Miasto młodych. Polityka młodzieżowa Lublina" określa sześć zasad, które mają być fundamentem inicjatyw skierowanych do młodych ludzi. Są to: różnorodność, podmiotowość, otwartość, równość, wspólnotowość oraz bezpieczeństwo.

Cały dokument powstawał we współpracy z młodzieżą.

- Dostaliśmy bardzo wiele uwag. Młodzi ludzie bardzo szczerze odpowiadali nam i dzielili się swoimi opiniami, przemyśleniami co do treści tego dokumentu, dlatego tych uwag wpłynęło aż 278 i to były naprawdę bardzo ciekawe spostrzeżenia - mówi Jagoda Włoch z Biura Polityki Młodzieżowej. - Zależy nam na tym, żeby ten dokument żył. Jego okres obowiązywania stawiamy na równi ze Strategią Lublin 2030. Jest to dokument o charakterze ogólnym, wizyjnym. Nakreśla takie podstawowe kierunki, które zostały sformułowane o potrzeby młodych ludzi.

Prace nad polityką młodzieżową trwały od marca do listopada 2023 roku. Dokument możecie zobaczyć na stronie ratusza.