Plany są ambitne, ale żeby mogły doczekać się realizacji – potrzebne są zmiany w planie miejscowego zagospodarowania przestrzeni. Mowa o terenach położonych w dzielnicy Za Cukrownią, między ulicami: Przeskok, planowanym przedłużeniem ulicy Lubelskiego Lipca '80, ulicą Krochmalną a rzeką Bystrzycą. Na czym mają polegać zmiany?
Zmiana planu została zainicjowana na wniosek właścicieli nieruchomości zlokalizowanych w rejonie ul. Przeskok. Postulaty dotyczyły korekty zapisów odnośnie zachowania istniejącej zabudowy produkcyjnej i usługowej. Po przystąpieniu do zmiany planu wnioski indywidualne złożyły osoby fizyczne, podmioty prawne i jednostki Miasta. Postulaty dotyczyły między innymi: dopuszczenia odbudowy oraz rozbudowy funkcjonujących przy ul. Przeskok obiektów produkcyjnych i usługowych, lokalizacji stadionu żużlowego z zespołem boisk piłkarskich i infrastrukturą towarzyszącą oraz lokalizacji kompleksu boisk treningowych wraz z zapleczem sportowo-pobytowym na potrzeby Lubelskiej Akademii Futbolu. Proces konsultacji ma na celu zebranie uwag mieszkańców, co jest niezbędne do podjęcia dalszych działań planistycznych. W zależności od przebiegu konsultacji, podejmowane będą kolejne etapy procedury, tak by w konsekwencji móc przedłożyć projekt zmiany pod głosowanie Rady Miasta Lublin – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Polecany artykuł:
Wspomniany wyżej teren jest w znacznej części niezabudowany i niezagospodarowany. Zabudowa występuje jedynie w rejonie ulicy Przeskok, znajdują się tam budynki usługowe, przemysłowe i infrastruktury technicznej, budynek mieszkalny oraz inne obiekty, w tym związane z jeździectwem – to rzecz jasna pozostałości po Lubelskim Klubie Jeździeckim.
W projekcie zmiany planu podtrzymano główną funkcję terenu, czyli tereny zieleni parkowej z dopuszczeniem sportu i rekreacji oraz zabudowy usługowej. Dodatkowo, celem zabezpieczenia prawidłowej obsługi komunikacyjnej dopuszczonych funkcji sportowo-rekreacyjnych i usługowych, wydzielono tereny dróg wewnętrznych nakazując zachowanie powiązań komunikacyjnych w ramach terenu. Jako funkcję wiodącą wyznaczono lokalizację ogólnodostępnej zieleni parkowej w formie parków, skwerów, zieleńców i łąk. W ramach obszaru dopuszczono lokalizację usług sportu i rekreacji oraz lokalizację usług, w szczególności z zakresu kategorii: administracji i biur, gastronomii, kultury, oświaty i wychowania, sportu, hotelowo – turystycznej, ochrony zdrowia (z wykluczeniem szpitali i sanatoriów), usług publicznych (z wyłączeniem domów opieki społecznej) – tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.
Jak można wyrazić swoje zdanie na temat planowanych zmian? Projekt planu będzie wyłożony do publicznego wglądu do 17 maja, w godzinach od 8.00 do 15.00 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin, Wydział Planowania, ul. Wieniawska 14, XII piętro, pokój nr 1206A. Można się z nim zapoznać także na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej UM Lublin w zakładce planowanie przestrzenne. Z uwagi na stan epidemii, chęć osobistego zapoznania się z projektem zmiany planu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin, należy wcześniej zgłosić na kontakt e-mailowy: [email protected] lub telefoniczny pod nr tel. 81 466 23 00 w celu umówienia spotkania.
Lubelski Ratusz zaplanował też spotkanie z mieszkańcami i planistami. Odbędzie się ona 11 maja o godzinie 13.00 w Ratuszu (Plac Króla Władysława Łokietka 1, parter – sala nr 2). Chęć wzięcia udziału w dyskusji publicznej niezależnie od jej formy przeprowadzenia należy zgłosić telefonicznie pod nr tel. 81 466 23 00 lub na adres e-mail: [email protected] do 7 maja. O formie dyskusji publicznej osoby, które zgłosiły chęć wzięcia w niej udziału, zostaną powiadomione telefonicznie lub e-mailowo w terminie do 10 maja.
Więcej na temat zmian planu zagospodarowania przestrzennego można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin.