Rachmistrz spisowy [zdjęcie poglądowe]

i

Autor: Pixabay Rachmistrz spisowy [zdjęcie poglądowe]

Lublin: Dziś ostatni dzień naboru na rachmistrzów spisowych

2021-02-16 10:02

W tym roku czeka nas Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. W Lublinie potrzebnych jest na tę okazję 138 rachmistrzów spisowych. Dziś mija termin przyjmowania zgłoszeń. Jak się zgłosić? Co będzie należało do obowiązków rachmistrza? Ile można zarobić? Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Lublin poszukuje rachmistrzów spisowych

W związku z rozpoczynającym się 1 kwietnia Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 miasto Lublin ogłosiło nabór na rachmistrzów spisowych. Potrzeba ich aż 138. Nabór pierwotnie miał trwać od 1 do 9 lutego, ale został wydłużony do 16 lutego. Oznacza to, że termin przyjmowania zgłoszeń mija dzisiaj.

Kto może zostać rachmistrzem spisowym? Osoba zainteresowana musi spełniać następujące warunki:

  • mieć ukończone 18 lat;
  • cieszyć się nieposzlakowaną opinią;
  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie;
  • posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Jeśli chcesz zostać rachmistrzem spisowym musisz się śpieszyć, ponieważ dziś jest ostatni termin na zgłoszenie. Wymagane dokumenty należy złożyć do Urzędu Miasta – osobiście w Biurach Obsługi Mieszkańców, pocztą tradycyjną (na to już trochę za późno) lub za pośrednictwem skrzynki ePUAP. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie lublin.eu.

Kandydaci na rachmistrzów będą zobowiązani do wcześniejszego udziału w szkoleniu, które zakończy się egzaminem, a następnie w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca do przeprowadzenia wywiadów. W przypadku wejścia w życie drugiej nowelizacji ustawy o narodowym spisie powszechnym ten czas przeprowadzenia wywiadów prawdopodobnie zostanie wydłużony do końca września – wyjaśnia Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Zadania rachmistrza spisowego

Co należy do obowiązków rachmistrza spisowego? Przede wszystkim przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych, w zależności od aktualnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu. Ponadto musi zebrać dane według ustalone metodologii i zgodnie z kluczem pytań. W razie sytuacji awaryjnej musi być też gotowy przejąć cześć zadań innych rachmistrzów, np. W sytuacji gdy ktoś zachoruje.

Ile zarobi rachmistrz spisowy? Według obecnych przepisów jest to 7 zł brutto za wywiad bezpośredni i 4 zł brutto za wywiad telefoniczny.