- Decyzją profesora Ashrafa Armi, który jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie leczenia stożka rogówki, Lublin został włączony do Globalnej Szkoły Leczenia Stożka Rogówki - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i prorektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. - Globalna Szkoła Leczenia Stożka Rogówki to jest projekt edukacyjny, dydaktyczny. Będziemy kształcić okulistów we wczesnym rozpoznawaniu stożka rogówki. Wiemy, że jest to zadanie niełatwe, wymaga specyficznego, bardzo specjalistycznego podejścia diagnostycznego, również potem terapeutycznego, stąd właśnie z jednej strony zasięg globalny tej szkoły i również możliwość prowadzenia szkoleń, kursów dla lekarzy z Polski, ale i z całej Europy.
W Lublinie powstaje cyfrowy rejestr chorych, który ułatwi szybką i skuteczną identyfikację osób dotkniętych tą chorobą.
- Prowadzimy badania przesiewowe w kierunku stożka rogówki - dodaje prof. Rejdak. - Obejmujemy tymi badaniami dzieci i młodzież, również studentów, a także osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry. W ramach tych badań tworzymy cyfrowy rejestr chorych ze stożkiem rogówki, ponieważ prowadzimy badania przy użyciu najnowszych technologii, obrazowania, rogówki, również mapy rogówki i powierzchni oka. Dzięki temu te badania i te wyniki da się cyfrowo analizować i tworzyć również algorytmy sztucznej inteligencji, które będą w przyszłości niejako w sposób niezależny od człowieka wykrywały nawet wczesne objawy stożka rogówki.
Stożek rogówki, to choroba polegająca na uwypukleniu rogówki, które zaburza proces widzenia, a sama rogówka staje się cieńsza. Choroba występuje u dzieci i młodzieży, ale nie zawsze lekarze potrafią ją szybko wykryć. Nieleczona prowadzi do ślepoty.