Do tej pory wyposażenie zostało zdezynfekowane na 52 najczęściej uczęszczanych ulicach na terenie miasta. W weekend akcja będzie powtórzona i obejmie także parki i zieleńce. Do podobnych działąń urzędnicy zachęcaja także spółdzielnie mieszkaniowe.
- W weekend na obszarze całego miasta zdezynfekowane zostaną poręcze przy schodach terenowych, bariery na kładach dla pieszych i wiaduktach, po których prowadzony jest ruch pieszy, przejścia podziemne. Prace obejmą również odkażanie koszy oraz ławek ustawionych w pasach drogowych ulic i poza nimi, na terenach zielonych, takich jak parki, skwery i zieleńce - informuje Joanna Stryczewska z Biura Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin i dodaje: - W centrum miasta zdezynfekowanych zostanie ponad 2 tys m2 powierzchni chodników, ale także siedziska przy donicach z roślinnością oraz parklety: na deptaku, placu Łokietka, Placu Litewskim, placu Kaczyńskiego oraz placu Krąpca. W sumie zdezynfekowane zostanie wyposażenie ponad 50 najczęściej uczęszczanych ulic oraz 30 parków i skwerów.
Eksperci wciąż jednak nie są zgodni co do tego w jaki sposób najskuteczniej jest usunąć wirusa z różnych powierzchni, takich jak barierki w pociągach czy tekturowe pudełka, a ślady wirusa, które mogą się na nich znajdować, okazują się mniej groźne niż te, które uwalnia do powietrza zakażona osoba. Jak wskazują naukowcy, zdecydowana większość zakażeń pochodzi od kontaktu z innymi osobami, bo wirusy przenoszą się drogą kropelkową. Najważniejsze i dużo bardziej skuteczne od odkażania miejsc publicznych na zewnątrz w pokonaniu wirusa jest, zdaniem ekspertów, zachowanie społecznego dystansu oraz podstawowej higieny.
Nikt jednak nie jest gotowy, aby z całkowitą pewnością odradzić dezynfekcję ulic, warto jednak robić to przede wszystkim w miejscach zamkniętych takich jak lotniska czy dworce.