ZNALEZISKO

Lubelskie. Z Bugu wyłowiono średniowieczny topór. To nie koniec znalezisk!

2023-03-28 14:40

Średniowieczny żelazny topór bojowy wyłowiony z Bugu, grot włóczni i żelazna uzda z końskiej uprzęży – to kolejne znaleziska, jakich dokonano na obszarze województwa lubelskiego w trakcie ostatnich poszukiwań. Wkrótce trafią one do odpowiednich muzeów.

Podczas prowadzenia poszukiwań, przy użyciu magnesu neodymowego wyłowiono z Bugu dobrze zachowany, masywny, żelazny topór bojowy. Jego pochodzenie oszacowano na X-XII wiek. Znalezisko trafiło do zamojskiej delegatury wojewódzkiego urzędu konserwatorskiego, a przekazali je członkowie Hrubieszowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „GROSSUS”.

„Stowarzyszenie od kilku lat uzyskuje pozwolenia konserwatorskie na prowadzenie poszukiwań. W marcu 2023 roku, korzystając z niskiego jeszcze stanu wody w rzece i sprzyjających warunków atmosferycznych, członkowie Stowarzyszenia postanowili przeszukać dno rzeki Bug. Działania te prowadzone były poza obszarami zarejestrowanych i znanych stanowisk archeologicznych oraz poza strefą ochrony obiektów wpisanych do rejestru zabytków woj. lubelskiego” – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swoim facebookowym fanpage’u. I dodaje, że w poszukiwaniach prowadzonych na Bugu uczestniczyli także strażnicy graniczni z Horodła.

Całkowita długość toporu wynosi 26,5 cm, a jego ostrze – 10 cm. Znalezisko niedługo zostanie przekazane do jednego z muzeów.

Kolejne znaleziska w pow. biłgorajskim

Na tym jednak nie koniec odkryć w naszym regionie. Na terenie powiatu biłgorajskiego znaleziono także grot włóczni (datowany na X-XII w.) oraz żelazną uzdę, będącą jednym z elementów uprzęży końskiej, pochodzącej najprawdopodobniej z XVII/XVIII wieku. Obu odkryć dokonał Ireneusz Nieśpiał (prowadzący poszukiwania na podstawie wcześniejszego pozwolenia konserwatorskiego) na terenie leśnictwa Tarnowola w lasach józefowskich, a następnie przekazał je do zamojskiego urzędu konserwatorskiego.

Grot włóczni, pomimo rdzy, zachował się w dobrym stanie. Jego długość to 27,5 cm. Z kolei znaleziona uzda liczy 26,5 cm i składa się z kilku połączonych elementów.

„(...) 2 zewnętrzne kółka do połączenia z wędzidłem posiadają średnice po 5 cm, a grubość drutu wynosi 0,5 cm; kolejnym elementem części środkowej są 2 grube stożkowate fragmenty właściwej uzdy o długości po 9 cm i największej średnicy po 3,5 cm, połączone ze sobą zwężonymi końcami, zakończonymi kółkami” – opisuje LWKZ.

Zarówno grot włóczni, jak i uzda trafią wkrótce do Muzeum w Biłgoraju.