Jutro i nocą z soboty na niedzielę, możemy spodziewać się nie tylko intensywnych opadów i burz, ale także miejscami - opadów gradu.
- W naszym przypadku jest względnie bezpiecznie, natomiast nie oznacza to, że nie bierzemy pod uwagę sytuacji niespodziewanych. Nawet jeżeli u nas nie będzie takiej potrzeby, to będą mogły być dokonywane przekierowywania do innych województw, ponieważ bierzemy pod uwagę to, że faktycznie inne województwa będą potrzebowały naszego wsparcia i będziemy na to gotowi - mówi Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.
Chociaż w naszym regionie podtopienia i powodzie nie są prognozowane, to służby przygotowane są na intensywne opady deszczu.
- Dzisiaj rano poleciłem sprawdzenie sprzętu do działań przeciwpowodziowych, który mamy w swoich zasobach, zarówno w zasobach Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Strażach Pożarnych, ale także na bieżąco sprawdzenie kanałów łączności, kanałów współpracy z innymi służbami, podmiotami, samorządami. Na bieżąco również monitorujemy sytuację meteorologiczno-hydrologiczną. Jeżeli pojawią się zagrożenia, ostrzeżenia, wówczas podejmiemy kolejne działania polegające na zwiększeniu stanów osobowych w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. O ile nad naszym województwem te opady nie będą intensywne, to bierzemy pod uwagę fakt, że możemy wyjechać jako Państwowa Straż Pożarna do innych województw do pomocy. W związku z tym też przygotowujemy nasze takie związki, które sformowane są do celów powodziowych, kompanie z łodziami, kompanie z ratownikami, kompanie z pompami dużej wydajności do działań w innym województwie. Oczywiście przygotowujemy też logistykę, własne namioty do zakwaterowania w takim terenie przygodnym, zabezpieczenie ratowników, wyżywienie - mówi st. brygadier Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie
Na terenie województwa lubelskiego służbę w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej pełni około 280 strażaków. Maksymalnie 75 z nich może zostać wysłanych do pomocy na terenie innych województw.
Dmuchając na zimne w lubelskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego zapewniono większą ilość pracowników.
- Po to, żeby szybko można było zareagować na zdarzenia stworzono również stałe dyżury osób odpowiedzialnych za magazyny przeciwpowodziowe. Na potrzeby szybkiego reagowania Urząd Wojewódzki udostępnił Państwowej Straży Pożarnej, jak też Ochotniczym Strażom Pożarnym sprzęt pływający w postaci łódek, w postaci agregatów prądotwórczych czy pomp do pompowania wody, tak aby te działania ratownicze mogły się odbywać w sposób sprawny - mówi Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
Służby wojewody na wiosnę uczestniczyły w inspekcji wałów przeciwpowodziowych. Jak zapewnił dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego stan wałów przeciwpowodziowych w województwie lubelskim jest bardzo dobry i nie powinno dojść do wylania.
Zobaczcie także naszą galerię zdjęć: Szpital w Lublinie zgadza się na kangurowanie po cesarce