- Chcemy zwiększyć liczbę respiratorów o osiemnaście sztuk i kupić tomograf komputerowy. Chcemy w ten sposób kontynuować walkę z epidemią. Wzmacniać zarówno personel medyczny, szpitale, ale także domy pomocy społecznej, żeby ogniska choroby nie rozszerzały się i żebyśmy mogli, jak najszybciej wrócić do normalności - powiedział Piotr Kienig, p.o. dyrektor departamentu zdrowia i polityki społecznej, podczas dzisiejszej konferencji podsumowującej działania samorządu województwa lubelskiego w walce z epidemią.
Tomograf trafi do wojewódzkiego szpitala w Białej Podlaskiej. Respiratory wzmocnią zaś pracę placówek marszałkowskich, m.in. w Lublinie, w Zamościu, w Chełmie czy w Nałęczowie.
Na zakupy przeznaczone zostaną środki unijne (z Regionalnego Programu Operacyjnego) i z budżetu województwa lubelskiego. Dokładnie to milion 170 tys. złotych.
Do tej pory samorząd województwa skierował na walkę z epidemią ponad 97 milionów złotych. Pieniądze uruchamiano etapowo z tzw. Lubelskiego Pakietu Antykryzysowego.
Łącznie, od początku pandemii COVID-19 zakupiono środki ochrony osobistej dla medyków, środki dezynfekujące czy testy na koronawirusa.
Maski - 1 425 950 szt.,
Fartuchy - 27 800 szt.,
Kombinezony - 63 250 szt.,
Płyn dezynfekujący - 3650 szt. (5-litrowe butelki),
Gogle - 45 000 szt.,
Przyłbice - 18 000 szt.,
Czepki - 71 100 szt.,
Rękawice – 104 900 szt.,
Testy na koronawirusa - 7000 szt.,
Śluzy - 25 szt.
Wsparcie otrzymały nie tylko jednostki marszałkowskie, ale także lecznice powiatowe, kliniki czy domy pomocy społecznej. Pomoc w wysokości 800 tys. złotych otrzymał Jednoimienny Szpital Zakaźny w Puławach.
Pieniądze pochodzą ze środków unijnych, wojewódzkich i z budżetu państwa. Dodatkowo, samorząd województwa otrzymał dwie darowizny z chińskich Prowincji Hunan i Henan, łącznie było to 60 tysięcy maseczek oraz 10 tysięcy kombinezonów ochronnych o wartości prawie miliona złotych.