Jak co roku, do sprzątania mogą dołączyć także mieszkańcy Lubelskiego. Zarejestrować sztab może dosłownie każdy i tak naprawdę wszędzie. Wystarczą chęci i grupa znajomych.
– Jeśli chcesz zostać szefem sztabu: rejestrujesz akcję, podajesz jej termin i decydujesz, jaki to jest typ akcji, otwarta, czy zamknięta – mówi nam Iza Sałamacha, rzeczniczka Czystej Rzeki.
– W akcji otwartej mogą brać udział wszyscy chętni. W zamkniętej są limity, mogą w niej wziąć udział np. rodziny. Po prostu wychodzicie na spacer i sprzątacie – zachęca Sałamacha.
Co ważne, zapisać mogą się osoby, które ukończyły 18 lat, niepełnoletni od lat 13 mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Młodsi tylko pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów.
W tegorocznej edycji będzie także możliwość zorganizowania akcji szkolnej. Ten wariant kierowany jest do przedszkoli, szkół lub placówek oświatowych, w których to opiekun rejestruje sztab i zapisuje uczestników.
Organizatorzy zapewniają wolontariuszom niezbędne akcesoria. – Każdy dostanie rękawice, worki, a także koszulki – mówi rzeczniczka.
Każdy sztab działa nie tylko w porozumieniu z organizatorem, ale i lokalnym samorządem. – Dbajmy o odbiór śmieci, one powinny być dostarczone do miejsca utylizacji. Najlepiej porozumieć się z urzędnikami czy lokalnymi operatorami – tłumaczy Sałamacha.
Pierwsze wielkie sprzątania już w marcu. A związane są m.in. z Międzynarodowym Dniem Działań na rzecz Rzek, który przypada na 14 marca czy Pierwszym Dniem Wiosny i 21 marca.
Na Lubelszczyźnie na teraz mamy zgłoszone akcje nad Krzną w Międzyrzecu Podlaskim i w Kuzawce nad Bugiem.
Akcja sztabu głównego rusza w Dzień Ziemi nad Wisłą.
Warto podkreślić, że województwo lubelskie plasowało się dwa lata z rzędu na drugiej pozycji z liczbą wolontariuszy – 1284, którzy wzięli udział w 71 akcjach. Zebrali prawie 32 tony odpadów w 2117 workach.
W całej Polsce w ubiegłym roku chętnych do sprzątania było już ponad 8600 wolontariuszy, a zebranych odpadów 230 ton. Podczas czterech edycji ponad 15 tys. ochotników uprzątnęło ponad 500 ton śmieci. Od roku 2021 odbywają się także edycje letnie, czyli akcje sprzątania rzek z poziomu kajaka.
Szczegóły i rejestracja: operacjarzeka.pl