To może być historyczne odkrycie. Kilkanaście dni temu, podczas prac przy rozbudowie boiska w centrum Łabuń wykopano ludzkie szkielety. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Zamościu. Początkowo podejrzewano, że znalezione kości mogą należeć do ofiar II wojny światowej. Na miejscu ujawnienia szczątków pojawili się także pracownicy urzędu konserwatorskiego, którzy wykonali oględziny. W ich trakcie, w poszerzonym wykopie pod studzienkę kanalizacyjną ujawniony został kolejny fragment ludzkiego szkieletu (a dokładniej: kości kończyn dolnych).
„Podczas oczyszczania dna wykopu z przemieszanej ziemi natrafiono na kilka kości, które najpewniej pochodziły z wyeksplorowanego wcześniej grobu, gdyż były to fragmenty żeber ludzkich, których jeszcze nie odsłonięto w drugim pochówku” – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Znalezione szczątki należały do osób w różnym przedziale wiekowym: 30-40 lat oraz 10-20 lat.
„Stan zachowania kości może wstępnie wskazywać, że mogły przeleżeć w ziemi kilkaset lat i są znacznie starsze niż kości z okresu II wojny światowej. Ilość pochówków w tym miejscu może się jednak zwiększyć, gdyż w trakcie już rozpoczętych badań archeologicznych, po dokładnym oczyszczeniu dna wykopu, zaobserwowany został zarys kolejnej jamy grobowej, w stropie której ujawniono kilka drobnych kości ludzkich (zapewne dziecięcych)” – podaje LWKZ.
Czy w Łabuniach odkryto średniowieczne cmentarzysko?
Niewykluczone, że odkrycie dokonane podczas prac przy rozbudowie boiska będzie dowodem na to, że to właśnie w tym miejscu znajdował się najstarszy cmentarz w Łabuniach, który został założony w czasach średniowiecza, jeszcze przed powstaniem parafii (ta została założona w 1435 r.). – Układ kości w grobie wskazuje na obrządek chrześcijański – dodaje LWKZ.
Aby mieć pewność, czy znalezisko w Łabuniach jest związane ze średniowieczną nekropolią, konieczne będzie przeprowadzenie badań archeologicznych.