Program Okobus będzie rozszerzony

i

Autor: archiwum prywatne prof. Robert Rejdak, prorektor ds. umiędzynarodowienia, cyfryzacji i promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pomysłodawca programu Okobus

ZDROWIE

Lubelskie. Mobilny gabinet dalej będzie jeździł przez region. Sukces programu Okobus

2023-08-09 12:45

Pilotażowy program badań przesiewowych w kierunku wykrywania chorób oczu będzie rozszerzony. Ministerstwo zdrowia przekazało właśnie dodatkowe 300 tys. złotych Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie. Dzięki temu uda się zbadać 2 tys. nowych pacjentów z cukrzycą.

W sumie lubelscy lekarze przebadają do końca roku 7 tys. chorych na cukrzycę w kierunku cukrzycowego obrzęku plamki. Nieleczona choroba może doprowadzić nawet do nieodwracalnej ślepoty.

Program ruszył w marcu tego roku w miejscowości Wysokie. Do tej pory w całym województwie przebadano 3,5 tys. osób. W ciągu dnia badanych jest nawet kilkadziesiąt.

Projekt działa, bo mamy pojazd, sprzęt, zespół i wszystko jest już uruchomione. Otrzymane, dodatkowe pieniądze zostaną teraz przeznaczone już tylko na badania pacjentów – komentuje nam pomysłodawca programu prof. Robert Rejdak, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Prosty, ale unikatowy program

Zasada działania programu jest prosta: wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt mobilny gabinet okulistyczny jeździ od miejscowości do miejscowości. Dociera do miejsc oddalonych od dużych ośrodków. Lekarze badają pacjentów, którzy na co dzień mają trudności z dotarciem do specjalisty.

Współpracujemy z lekarzami rodzinnymi, bo to oni wiedzą najlepiej, którzy pacjenci chorujący na cukrzycę i wymagają badania okulistycznego – zaznacza prof. Robert Rejdak.

Następnie wszystkie zdjęcia przesyłane są do nas, do Lublina. Pacjenci wymagający dalszej pomocy włączani są do programu leczenia cukrzycowego obrzęku plamki – dodaje. – Pozostali są obserwowani – zaznacza.

I to właśnie obserwacja i kontrola wydają się tu kluczowe, bo choć na razie nie wiadomo, u ilu pacjentów konkretnie wykryto diagnozowaną chorobę [wstępne dane poznamy w październiku br.], trzeba podkreślić, że to właśnie pacjenci pozostający na obserwacji i osoby zdrowe świadczą o wartości lubelskiego projektu.

Nie tylko naukowo-badawczo czy z punktu widzenia medycznego – słyszymy. Ale także mają znaczenie dla usprawnienia systemu ochrony zdrowia, bo niejako pacjenci ci zwalniają kolejki w gabinetach okulistycznych, co było celem badaczy od początku.

Osoby zdrowe musiałyby i tak iść do okulisty i blokowałyby miejsce osobom chorym, czekając jednocześnie w kolejce – mówi pomysłodawca programu. – Teraz po diagnozie są zapraszane przez nas na kontrolę – podkreśla.

Z drugiej strony warto dodać, że kamera okobusa diagnozuje też inne dolegliwości: To błony przedsiatkówkowe, otwory plamki, i inne wymagające pilnej interwencji patologie – wymienia Rejdak.

Sukces programu powoduje, że już wkrótce trasa okobusa ma być rozszerzona na województwa sąsiednie. – Być może także na cały kraj. Ministerstwo zdrowia jest zainteresowane – zdradza nam specjalista.

Lądowisko na SPSK1 w Lublinie

Sztuczna inteligencja w służbie okulistyki

Przy okazji programu, we współpracy z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie i Ministerstwem Cyfryzacji, lubelscy naukowcy pracują równolegle nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi w telemedycynie.

Na podstawie wyników badań z okobusu opracowywana jest aplikacja i powstają algorytmy sztucznej inteligencji. Ma to pomóc szybciej diagnozować, a także leczyć choroby oczu. Po zbadaniu pacjenta lekarz z danego ośrodka niemal natychmiast otrzymałby informację na temat stanu zdrowia chorego nawet z najdalszej miejscowości.

Na razie przesyłane są dane z każdej miejscowości, w której stacjonuje okobus – słyszymy. – Aplikacja, gdyby jej skuteczność i bezpieczeństwo były potwierdzone, zastąpiłaby czynnik ludzki. Lekarz rodzinny dostałby z tego systemu informacje czy ma przebadać pacjenta za rok, czy ma pilnie wydać skierowanie – mówi prof. Rejdak.

W czasie prac nad aplikacją powstaje też międzynarodowy projekt naukowy. – Będziemy korzystać przy tym z informacji pozyskanych z Hiszpanii i opracowanego przez prof. Miguela Teusa z Uniwersytetu Alcalá de Henares w Madrycie banku danych oraz porównywać obie populacje – mówi lubelski okulista.

Pilotażowy i interdyscyplinarny program telediagnostyki Okobus realizowany jest przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie. Jego wartość przekroczyła ponad 5 mln 600 tys. złotych.