Wsparcie

i

Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

Lubelskie. Do końca marca uchodźcy z Ukrainy nie muszą płacić za pobyt w miejscach zbiorowego zakwaterowania

2023-03-09 9:18

Nie od marca, a od kwietnia uchodźcy przebywający w miejscach zbiorowego zakwaterowania na terenie woj. lubelskiego zaczną pokrywać część kosztów wynikających z ich przebywania w tych miejscach. Kto będzie mógł liczyć na zwolnienie z opłat?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, od 1 marca uchodźcy z Ukrainy zaczynają dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Dotyczy to osób, które są w Polsce ponad 120 dni. Na razie będą pokrywać 50 proc. kosztów takiej pomocy. Od maja, gdy ich pobyt w Polsce będzie przekraczał 180 dni, będą pokrywać 75 proc. kosztów.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka na środowej konferencji prasowej poinformował o decyzji, na mocy której do końca marca wszyscy mieszkańcy miejsc stałego zakwaterowania w naszym regionie będą zwolnieni z partycypacji w kosztach zakwaterowania i całodziennego wyżywienia.

„Kierując się troską, żeby możliwie, jak najbardziej uniknąć jakichś zagrożeń wynikających z podejmowanych ocen zdolności do partycypacji bądź też nie – traktuję ten marzec jako okres przejściowy” – wyjaśnił wojewoda precyzując, że od kwietnia uchodźcy będą dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Kto nie będzie musiał płacić?

Jak poinformował Lech Sprawka, w kilku przypadkach takie zakwaterowanie będzie oferowane bez opłat. Mowa o:

  • osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach,
  • dzieciach,
  • osobach w wieku emerytalnym,
  • kobietach w ciąży,
  • osobach wychowujących dziecko do 12. miesiąca życia,
  • opiekunach co najmniej trojga dzieci,
  • osobach w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej im udział w kosztach.

Wojewoda poinformował, że obecnie w 227 miejscach zbiorowego zakwaterowania na Lubelszczyźnie mieszka ok. 4,3 tys. uchodźców. Najwięcej w Lublinie (744 osób), w pow. lubelskim (553), w pow. włodawskim (412 osób). Zapytany o procent liczby uchodźców, którzy mogliby być od kwietnia zwolnieni z ponoszenia kosztów w tych punktach przekazał, że z szacunków wynika, że może to być 75 proc. uchodźców.

„Tu nie chodzi o skutek finansowy; głównym celem tej nowelizacji i tego działania na terenie naszego województwa jest stworzenie impulsu, pewnej próby pobudzenia, refleksji u uchodźcy, który nie spełnia kryteriów (zwalniających z ponoszonych kosztów – PAP), żeby przemyślał, czy nie warto jednak wejść w taką rolę, jak około 30 tys. pozostałych uchodźców na terenie naszego województwa, którzy z tych miejsc stałego zakwaterowania nie korzystają. Ponieważ trwałe przebywanie w tego typu warunkach może powodować dalsze problemy życiowe” – stwierdził wojewoda.

Przekazał, że do 10 marca uchodźcy przebywający w miejscach zbiorowego zakwaterowania otrzymają kwestionariusze do wypełnienia, gdzie będą mogli wnioskować o zwolnienie od kwietnia z partycypacji kosztów utrzymania.

Zobacz także: