– Rozporządzenie wydane zostało w celu ochrony życia, zdrowia i mienia osób oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego – czytamy w komunikacie wojewody lubelskiego.
Zakaz używania fajerwerków, petard czy rac w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego obowiązuje do 31 stycznia 2023 r. – z wyjątkiem 31 grudnia 2022 roku i 1 stycznia 2023 roku. Przepisy nie dotyczą osób i firm zawodowo organizujących pokazy pirotechniczne.
Mimo to wśród mieszkańców słyszymy, że wystrzały powinny być zakazane nawet w najbardziej huczną noc w roku. Powody to ekologia, bezpieczeństwo czy zdrowie zwierząt.
– Ale i ludzka głupota – dodają. – Zwierzęta i my mamy tego dość – słyszymy na ulicach Lublina. – Cierpią nie tylko psy i koty, ale także dzikie zwierzęta, ptaki – twierdzą mieszkańcy.
– Fajerwerki to trucizna, zanieczyszczająca środowisko. To wpływa na kolejne pokolenia. Czas z tym skończyć – złości się jedna ze spotkanych lublinianek. – To niebezpieczne, zwłaszcza w rękach nieodpowiedzialnych ludzi – słyszymy.
Podobnego zdania są specjaliści. Jak mówi nam lek. wet. Agnieszka Woś, wystrzały wpływają na nasze zwierzęta na długo przed zabawą sylwestrową. – Działają na nie bardzo stresująco, dla ich dobra powinniśmy je ograniczyć albo z nich zrezygnować – radzi.
Są jednak zwolennicy, a nawet miłośnicy sztucznych ogni. – To jeden raz w roku, kiedy możemy je wykorzystać. Nie widzę przeszkód – mówi młoda kobieta. – Może zwierzętom nic się ten raz nie stanie – dodaje mieszkaniec Lublina.
Jakie rozwiązanie? – Zorganizować jeden pokaz miejski dla wszystkich – proponują przechodnie. – To nie wyjdzie. To masowe wydarzenie na dużą skalę. To nie pomoże zwierzętom – odpowiadają inni. – Poza tym i tak znajdą się tacy, którzy będą strzelać – twierdzą przeciwnicy strzelania.
Potrzebne więc alternatywne zabawy. Tak też się dzieje. Zamość proponuje akrobatyczny spektakl ognia. Lublin zupełnie rezygnuje z sylwestrowego show.
Niezależnie od przepisów, policja apeluje i przypomina, aby ze sztucznych ogni korzystać z głową. Materiały pirotechniczne mogą stanowić duże zagrożenie dla nas i osób w naszym otoczeniu.
– Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne są materiałami wybuchowymi. Zachowajmy rozsądek podczas ich użytkowania i trzeźwość – mówi mł. asp. Kamil Karbowniczek z wojewódzkiej policji w Lublinie.
Aby wypadków było mniej, funkcjonariusze już teraz kontrolują stoiska z fajerwerkami. Mundurowi sprawdzają czy materiały nie są sprzedawane nieletnim. Jest to przestępstwo, które może zakończyć się nawet więzieniem. – Grozi za to nawet dwa lata pozbawienia wolności – dodaje mł. asp. Karbowniczek.
Należy także pamiętać, że za używanie fajerwerków poza zabawą sylwestrową i Nowym Rokiem można zostać ukaranym mandatem do 500 złotych.