Concertina zniknie z Bugu. Trwa demontaż zapory na granicy z Białorusią

i

Autor: pixabay.com

Lubelskie: Concertina zniknie z Bugu. Trwa demontaż zapory na granicy z Białorusią

2022-07-21 14:43

Zapora z drutu żyletkowego, tzw. concertina umieszczona była wzdłuż rzeki Bug od grudnia ub. r. w związku z kryzysem migracyjnym, wywołanym przez reżim Łukaszenki. Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że trwa usuwanie zabezpieczenia.

- Nadbużański Oddział Straży Granicznej zarekomendował Siłom Zbrojnym RP usunięcie concertiny z odcinka rzecznego na terenie województwa lubelskiego - przekazał Wojciech Kopeć z zespołu prasowego NOSG.

Jak wyjaśnił, aktualna sytuacja na granicy z Białorusią nie wymaga takiego zabezpieczenia.

Lubelskie: Kilkudziesięciu nowych strażników granicznych. To największa grupa od wielu lat! [GALERIA]

- Obecnie trwa demontaż tymczasowej zapory na całej długości granicy w województwie lubelskim. Demontaż blisko 180-kilometrowej zapory przeprowadzają żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej w kilku odcinkach jednocześnie – poinformował w czwartek PAP wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Tymczasowa zapora w postaci drutu żyletkowego, czyli tzw. concertina została rozstawiona wzdłuż Bugu w woj. lubelskim na początku grudnia ub. r. w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, wywołanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Z danych NOSG wynika, że w lipcu 12 cudzoziemców przekroczyło nielegalnie granicę z Białorusi do Polski w woj. lubelskim. Najpierw, obywatel Kongo przepłynął wpław Bug na odcinku ochranianym przez placówkę w Bohukałach. Później, w okolicach Janowa Podlaskiego grupa 11 cudzoziemców – obywateli Syrii i Jemenu – również przedostała się w ten sposób na polski brzeg.

W województwie lubelskim granica polsko-białoruska liczy ok. 180 km i przebiega wzdłuż rzeki Bug. Natomiast na podlaskim odcinku granicy z Białorusią kończy się budowa stalowej zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem kolczastym. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

Od lipca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Na Podlasiu obowiązuje zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Takiego ograniczenia nie ma w województwie lubelskim.