Lubelski wehikuł czasu. Pasjonat okresu międzywojennego połączył wiedzę naukową i nowe technologie

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Makil96 Lubelski wehikuł czasu. Pasjonat okresu międzywojennego połączył wiedzę naukową i nowe technologie

Kultura

Lubelski wehikuł czasu. Pasjonat okresu międzywojennego połączył wiedzę naukową i nowe technologie

2025-04-18 10:44

Strona ryneklubelski.pl odwołuje się do tradycji „Rynku Lubelsko-Wołyńskiego” – miesięcznika wydawanego w 1922 roku w II Rzeczypospolitej. Zawarte na niej treści dotyczą historii Lublina i regionu, przybliżając wydarzenia i miejsca, które, choć oddalone w czasie, pozostają bliskie geograficznie.

Szczególnie znajdziemy tam tematy okresu międzywojennego, kultury, tradycji i codziennych rytuałów.

Przede wszystkim, chyba mogę się pochwalić tym, że jest tam słownik gwary lubelskiej. Jest też słownik geograficzny, czyli takich miejscowych toponimów. No i są artykuły. Tych artykułów jest ponad 600, dotyczą one historii Lublina, głównie międzywojennego, bo to mnie najbardziej ciekawi i jest też najlepiej udokumentowana w internecie - tak naprawdę poprzez gazety międzywojenne, opracowania i tak dalej - mówi Tomasz Brzuszkiewicz, autor portalu.

Pomysł na jego stworzenie pojawił się jeszcze na studiach.

To przyszło na studiach i chociaż na początku, kiedy studiowałem historię, to myślałem, że to chyba nie jest kierunek dla mnie. Ale później, mówiłem sobie: "Skoro już zostałem, no to trzeba chociaż się dowiedzieć, kiedy ten Lublin był blokowany". Jak zacząłem szukać w internecie, to się zaczęło - że na przykład, dawne dzielnice to wsie - i tak zaczęło mnie to inspirować. Postanowiłem też napisać swoją pracę licencjacką o rozwoju urbanistycznym Lublina w okresie międzywojennym, a potem kontynuować to w magisterce — dla okresu PRL-u - dodaje Brzuszkiewicz.

Na portalu można znaleźć nie tylko informacje o ważnych wydarzeniach, ale także o codziennym życiu i zwyczajach mieszkańców, jak na przykład tradycje wielkanocne. Ponadto zebrane przez autora materiały posłużyły również do stworzenia książki o „Rozwoju urbanistycznym Lublina w latach 1918 – 1989”, która wkrótce ma się ukazać. Więcej znajdziecie tutaj.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Sławinek w Lublinie. Na tym terenie kiedyś istniało uzdrowisko

Lublin. Tak wyglądała droga krzyżowa na Majdanku
Lublin Radio ESKA Google News